W dniach 22 października w Krasnem i 6 listopada 2019 w Przecławiu i odbyły się spotkania i debaty dla seniorów, ich rodzin i sąsiadów z terenu gminy. Na obydwa spotkania przybyło łącznie prawie 130 osób z czego prawie 90 to osoby w wieku 60+. Obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych oraz lokalnych instytucji i organizacji pozarządowych. Spotkanie prowadziły współpracujące z Fundacją Rozwoju “Dobre Życie” Aleksandra Chodasz, Katarzyna Malec i Beata Kozicka przy wsparciu organizacyjnym Beaty Piech oraz miejscowych Urzędów Gmin
Jak przebiegały nasze spotkania
Każde ze spotkań odbywało się wedle podobnego programu z uwzględnieniem energii i wkładu zebranych gości.
Po oficjalnym otwarciu i powitaniu zebranych przez wójtów gmin, odpowiednio w Krasnem przez Pana Wilhelma Woźniaka, a w Przecławiu Panią Renatę Siembab, rozpoczęła się część integracyjna. Uczestnicy poznawali się i nawiązywali relacje dzięki grupowym ćwiczeniom. Rozruszani i w doskonałych humorach, uczestnicy wysłuchali seniorów z gmin Ropczyce i Strzyżów, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami z działań społeczno-kulturalnych.
Inicjatywy, o których opowiadali przybyli goście stworzone zostały w ramach projektu “Seniorzy aktywni lokalnie” prowadzonego przez Fundację Rozwoju “Dobre Życie” w 2019 roku. Były to: kampania społeczna “Dostrzegaj. Pomagaj” i film “Strzyżowskie pogaduszki” - historia Strzyżowa oczami seniorów zrealizowane przez seniorów ze Strzyżowa oraz wystawa fotograficzno-malarska “Ropczyce w stylu pop-art” i teledysk “Ropczyckie róże” zrealizowane przez grupę seniorów z Ropczyc.
Następnie osoby uczestniczące w spotkaniu rozmawiały o potrzebach i sytuacji seniorów. Grupy dyskusyjne skupiły się na sześciu tematach istotnych dla seniorów i społeczności lokalnej:
- Co seniorzy robią i co jeszcze mogliby robić, by mieć lepsze samopoczucie i zdrowie?
- Co seniorzy mogą dać lokalnej społeczności?
- Jak lokalna społeczność może wesprzeć seniorów?
- Jakie działania na rzecz lokalnej społeczności mogą podejmować seniorzy i z kim warto współpracować?
- Jak jest, a jak mogłaby być postrzegana starość?
- Co możemy zrobić, aby starość była lepiej postrzegana?
Na zakończenie seniorzy tworzyli hasła z przesłaniem na symbolicznych szablonach koszulek. Zaproponowaliśmy taką aktywność zgodnie z podejściem, że kreatywne działania pomagają internalizować poruszane treści. Są też doskonałą okazją do ekspresji. Tak powstała kolorowa wystawa. Uczestnicy spotkania zawarli w niej wiele ważnych treści, z którymi się utożsamiają i które chcieliby przekazać innym. Oto niektóre z nich:
- Uśmiechnij się, bądź aktywny.
- Podaj rękę potrzebującym.
- Przybij piątkę!
- Moc jest w nas, seniorach!
- Seniorzy korzystajcie z życia!
- Bądź jasnym serca promykiem dla tych, którzy tego w życiu mają za mało!
- Teraz nadszedł czas, najwyższa pora, zawsze dostrzegaj seniora!
- Senior ma słoneczną duszę.
Podsumowanie
Debaty “Blisko mieszkamy - razem działamy” były okazją do spotkania i integracji seniorów oraz innych mieszkańców gmin. Pozytywna atmosfera, w jakiej przebiegały wydarzenia, miała wpływ na jakość nawiązanych i pogłębionych znajomości. Zaproszenie na spotkania seniorów z innych gmin podniosło ich atrakcyjność i doprowadziło do ciekawej wymiany doświadczeń. Dzięki formie pracy w małych grupach uczestnicy wypracowali wiele ciekawych wniosków, które mogą stać się inspiracją do dalszych działań w gminach Krasne i Przecław. Pozytywna energia powstała podczas spotkań dała swój wyraz w wypowiedziach podsumowujących uczestników, w których wybrzmiewała wdzięczność, radość i pozytywna motywacja do dalszej aktywności. Po spotkaniu wiele osób wymieniało się kontaktami i umawiało na wspólne spotkania i działania. Przedstawiciele organizacji pozarządowych, urzędnicy i każdy z mieszkańców mógł wyjść z pomysłami na rozwój lub zapoczątkowanie działań na rzecz seniorów i z seniorami.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu Fundacji Rozwoju „Dobre Życie” pn. „Seniorzy aktywni lokalnie”, który jest dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 pochodzących z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Współfinansowany jest również przez Gminę Strzyżów, Gminę Ropczyce, Gminę Krasne i Centrum Kultury im. Józefa Mehoffera w Ropczycach. Partnerami debat były Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Krasnem oraz Urząd Miejski w Przecławiu