1 grudnia zakończyła się pierwsza edycja Akademii Animacji Lokalnej, ale na niej nie poprzestajemy. Tydzień później ruszyła kolejna. I znów 16 osób, tym razem same kobiety, ruszyły po wiedzę i umiejętności z zakresu pracy z grupami i społecznościami. Podczas trzech zjazdów warsztatowych będą rozwijać swoje kompetencje we współpracy z naszym zespołem trenersko-tutorskim.
Czym jest dla nas animacja lokalna
Animacja lokalna to dla nas pozytywne oddziaływanie na społeczność lokalną, a konkretniej na potencjał tkwiący w ludziach i więziach, jakie ich łączą. To wpływanie na aktywność mieszkańców, poziom ich integracji, a przez to na ich kompetencje (m.in. komunikacyjne) i możliwości (wyrażania siebie ale i generowania przychodów).
Dobrze ujmuje to prof. dr hab. Józef Kargul1, pedagog, andragog, autor wielu publikacji dotyczących animacji społeczno-kulturalnej. Zaznacza, że animacja społeczno-kulturalna służy harmonijnemu rozwojowi społeczeństwa w różnych dziedzinach życia i polega na uruchamianiu sił już obecnych w środowisku. Za pomocą tych sił (m.in. zasobów, jakie tkwią w ludziach, organizacjach i instytucjach), można dokonywać przemian nie tylko o charakterze społecznym i kulturalnym, ale także ekonomicznym.
1 Kargul J. (1997). Od upowszechniania kultury do animacji kulturalnej. Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek, s. 104-105.
Co słychać w drugiej edycji Akademii
Uczestniczki Akademii już stworzyły pięć zespołów i pomiędzy warsztatami, jakie odbywają się w Czudcu, zrealizują inicjatywy lokalne angażujące mieszkańców gmin Krasne, Strzyżów, Wiśniowa oraz miast Lubaczów i Krosno. Będzie to kolejnych pięć inicjatyw (zobacz poprzednie), które pobudzą lokalną aktywność i połączą ludzi w działaniu na rzecz dobra wspólnego. Grudzień i styczeń to dla uczestniczek czas rozwoju własnego i tworzenia pomysłów na inicjatywy oraz pierwszych spotkań z mieszkańcami. Wkrótce damy znać o ich efektach.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkań w ramach zimowej edycji Akademii Animacji Lokalnej wykonanych przez Łukasza Grudysza i Piotra Żurka.
Aktualizacja: Druga edycja Akademii zakończyła się w marcu 2019. Jeśli chcesz zobaczyć rezultaty inicjatyw lokalnych 16 dzielnych uczestniczek, które działały w pięciu zespołach, zapraszamy do przeczytania szczegółowej relacji.
A tak o udziale w Programie mówiły jego absolwentki:
Duża dawka wiedzy i doświadczenia, dzięki której wiele zrozumiałam i zmieniłam nastawienie (z pewnością na lepsze dla siebie i z korzyścią dla otoczenia). Każda minuta Akademii była na wagę złota (…).
Podczas szkoleń poznaliśmy wielu ciekawych ludzi z pasją, którym udało się zrealizować naprawdę wspaniałe pomysły - to stanowi dla mnie wielka inspirację.
Duże znaczenie dla mnie miał fakt, że dzięki udziale w AAL miałam możliwość poznać wiele osób, które zainspirowały mnie do podejmowania kolejnych działań społecznych w środowisku lokalnym. Na warsztatach zrozumiałam, jak ważne są te działania, które w rzeczywistości dają impuls innym, co powoduje powstawanie kolejnych mniejszych i większych inicjatyw. Myślę również, że nauczyłam się organizować takie działania. Już wiem, co należy zrobić oraz czego unikać, aby każda podejmowana inicjatywa się udała.
AAL poleciłabym każdemu, kto chciałby rozpocząć swoją przygodę z działaniem na rzecz społeczności lokalnej oraz tym, którzy dawno ją rozpoczęli, a dzięki udziale w Akademii mogą wzbogacić swoją wiedzę.
Pomóż nam organizować kolejne edycje Akademii Animacji Lokalnej
Działaniem, które z pewnością ułatwiłoby realizację kolejnych edycji Akademii Animacji Lokalnej, a o sensie kontynuacji tego programu jesteśmy głęboko przekonani, byłoby wsparcie naszego zespołu w pozyskiwaniu funduszy i partnerów lokalnych. Prosimy, daj nam znać o organizacjach i samorządach lokalnych, które chcą, podobnie jak nasi dotychczasowi partnerzy, gmina Krasne, gmina Strzyżów, gmina Wiśniowa i miasto Lubaczów, zaoferować wsparcie, w tym środki na realizację Akademii na swoim terenie. Jesteśmy otwarci na partnerstwa międzysektorowe i mamy doświadczenie w ich budowaniu.
Projekt „Aktywni lokalnie” jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Jest realizowany przez Fundację Rozwoju „Dobre Życie” w partnerstwie z Gminą Krasne, Gminą Miejską Lubaczów, Gminą Strzyżów i Gminą Wiśniowa.