Działania dla seniorów i z seniorami rozszerzyliśmy w tym roku poza gminę Strzyżów zapraszając do współpracy Ropczyce i Sędziszów Małopolski. Działały tam dwie prężne grupy, które po wyjazdowym treningu kompetencji społecznych i obywatelskich i integracji z seniorami strzyżowskimi zabrali się do twórczej pracy w swoich miejscowościach. Niżej opisujemy jej efekty.
Jak zadziałali seniorzy z Ropczyc
Członkowie grupy seniorów z Ropczycach od początku udziału w projekcie wiedzieli, że chcą się skupić na działaniach teatralnych. Chcieli spełnić swoje marzenie występowania na scenie. Na warsztatach prowadzonych przez trenerkę z Fundacji, Katarzynę Malec, oraz prowadzonych przez aktora, Jerzego Dowgiałło, przygotowywali etiudę teatralną o przemijaniu. Temat został potraktowany z przymrużeniem oka, obok refleksji było dużo śmiechu i radości. Inscenizacja wykorzystywała cudowny dystans jaki mieli seniorzy do swojego wieku i niedogodności z nim związanych.
Aby zaprezentować efekty swojej pracy a przede wszystkim integrować swoich rówieśników z całej gminy uczestnicy projektu zorganizowali uroczyste spotkanie seniorów, które odbyło się 29 września w Miejskim Domu Kultury w Ropczycach. W spotkaniu udział wzięło ponad 150 seniorów z całej gminy. Uczestnicy naszego projektu zaprezentowali etiudę teatralną przygotowaną na warsztatach z aktorem. Na scenie zaprezentowały się również grupy seniorów z innych miejscowości: Niedźwiady, Łączek Kucharskich, Witkowic, Lubziny i Brzezówki. Było dużo radości i wspólnego śmiechu. Seniorzy śpiewali, tańczyli i recytowali gorąco oklaskiwani przez publiczność.
Ważnym elementem spotkania było zainicjowanie na terenie gminy funkcjonowania “kopert życia”. Burmistrz Ropczyc wręczył uroczyście koperty przedstawicielom seniorów. Koperty życia zawierają formularze, na których wypisane są najważniejsze informację o stanie zdrowia mieszkańca: przyjmowanych lekach, alergiach a także dane osobowe i kontakty do najbliższych. Pakiet z takimi informacjami najlepiej przechowywać przyczepiony na lodówce. Pakiet przydaje się gdy z pomocą przybywa karetka pogotowia.
Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek. Bogato zastawiony stół zachęcał do wspólnej degustacji. Szczególnym powodzeniem cieszyły się pierogi. Po części oficjalnej wielu uczestników udało się do siedziby Klubu Seniora w Ropczycach, mieszczącego się w podziemiach Domu Kultury, gdzie zabawie, tańcom i śpiewom nie było końca.
Co wydarzyło się w Sędziszowie Małopolskim
Seniorzy grupy spotykającej się w Sędziszowie Małopolskim postanowili zrealizować swoje marzenia o malarstwie. Pod czujnym okiem eksperta Mariusza Haby seniorzy uczyli się, a następnie sami malowali na płótnie pejzaż będący odzwierciedleniem Parku Buczyna. Pogoda sprzyjała zajęciom w plenerze, a spacerujący po parku przechodnie zachwycali się nie tylko powstającymi dziełami, ale również inicjatywą, o której opowiadali im sami seniorzy, uśmiechając się zza sztalug.
Seniorzy włożyli mnóstwo serca w powstające obrazy odkrywając przy tym jak wiele potrafią. Namalowane dzieła postanowili przekazać na cel charytatywny, by wesprzeć podopiecznych Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci. Reprezentacja Seniorów dostarczyła obrazy do siedziby Hospicjum. Obrazy będą wystawione do licytacji, a dochód przeznaczony będzie na działalność Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci. Zanim jednak przekazano płótna można było podziwiać je podczas uroczystego spotkania seniorów, które odbyło się 29 września w Centrum Kultury w Ropczycach. Przez kilka kolejnych dni obrazy podziwiali wszyscy, którzy zawitali do tegoż centrum.
Dodatkowo seniorzy uczyli młodzież jak malować na płótnie, dzięki czemu powstały piękne ekologiczne torby zakupowe z grafiką patriotyczną. Wszystko to odbyło się 23 października, kiedy to seniorzy uczestniczyli w spotkaniu z dyrekcją oraz uczniami Szkoły Podstawowej Numer 2 w Sędziszowie Małopolskim oraz uczniami z programu wymiany międzykulturowej. Spotkanie to miało charakter międzypokoleniowy i międzykulturowy podczas którego każdy mógł czegoś nauczyć się od pozostałych uczestników. Wszyscy mieli okazję podziwiać obrazy namalowane przez seniorów, malować pod ich przewodnictwem, a młodzież szkolna przygotowała program artystyczny o tematyce związanej z 100 rocznicą Niepodległości Polski, a młodzież zagraniczna ucząca się obecnie w LO w Sędziszowie Małopolskim mogła opowiedzieć o swoich ojczyznach i o tym jak seniorzy spędzają tam czas. Wszyscy wyszli uśmiechnięci i zadowoleni z tej współpracy. Trenerką wiodącą tej grupy seniorów ze strony naszej Fundacji była Maja Ignaś, a artystą współpracującym z seniorami był Mariusz Haba.
Projekt „Seniorzy aktywni lokalnie” jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020 i ze środków Gminy Strzyżów. Jest realizowany przez Fundację Rozwoju „Dobre Życie”.