Inicjatywy uczestniczek Akademii 2019

Stało się! Druga edycja Akademii Animacji Lokalnej dobiegła końca.

16 animatorek, 5 inicjatyw lokalnych, setki pięknych pomysłów i inspiracji, które powstawały w ramach prowadzonego przez nas cyklu szkoleń i spotkań animatorek z tutorkami. Czy może być lepiej?

Widząc Wasze zaangażowanie, ciężką pracę, stawianie czoła wyzwaniom, ale także i ogrom pozytywnej energii, jaką wniosłyście w projekt, wzmacnia się w nas motywacja do realizacji kolejnych wydarzeń i szkoleń dedykowanych lokalnym aktywistom. Najbliższe z nich – debata “Wspólne działanie otwiera możliwości” #PolaczmySily – już 14 maja 2019.

Niżej z satysfakcją i gratulacjami dla realizatorek oraz podziękowaniami dla trenerek i tutorek zespołów oraz towarzyszących im ekspertów (dziennikarzy, muzyków i innych specjalistów) przedstawiamy inicjatywy lokalne Absolwentek Akademii.

Ocalone wspomnienia – II wojna światowa w pamięci mieszkańców Szufnarowej

Nie ma co ukrywać – podczas prezentacji inicjatywy przez Danutę Brzozę i Elżbietę Piękoś byliśmy maksymalnie wzruszeni.

Celem inicjatywy było przywołanie wspomnień o II wojnie światowej przez przeprowadzenie wywiadów przez młodzież z Szufnarowej ze starszyzną. Zanim to jednak nastąpiło, Animatorki zadbały o przygotowanie uczestników do inicjatywy – zorganizowały warsztaty dziennikarskie z Bernadetą Szczyptą oraz warsztaty fotograficzne poprowadzone przez Tomasza Wajdę, dzięki którym młodzież nabrała pewności siebie i nabyła umiejętności, które okazały się bardzo przydatne w komunikacji, szczególnie międzypokoleniowej.

To, co zadziało się dzięki współpracy naszych Animatorek i młodzieży z Szufnarowej przeszło ich najśmielsze oczekiwania. Mieszkańcy Szufnarowej, z którymi przeprowadzono wywiady kryli w sobie mnóstwo wspomnień, tajemnic i traum związanych z okresem wojennym. Wywiady, które zostały przeprowadzone w ramach inicjatywy traktowali jako swoisty rodzaj terapii, oczyszczenia z tego, czym naznaczyło ich życie. Było mnóstwo łez, ale i wiele wdzięczności za stworzenie przestrzeni do opowiedzenia swoich, często bardzo osobistych, historii.

Inicjatywa nie ma końca – wciąż do Animatorek zgłaszają się ludzie, którzy mimo że od dawna nie mieszkają w Szufnarowej, mocno są w niej zakorzenieni i z różnych miejsc na świecie chcą opowiedzieć swoje historie.

Z dumą prezentujemy Wam opracowanie Fragmentów wspomnień z inicjatywy i życzymy lekkiego pióra naszym Absolwentkom – na 22 września 2019 roku w ramach programu „Odnowa wsi” zaplanowana jest PREMIERA ICH KSIĄŻKI!!! Gratulujemy!

Partnerami inicjatywy było Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Szufnarowa, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II i Biblioteka Publiczna Gminy Wiśniowa – filia w Szufnarowej.

Małolaty też lubią eksponaty! Inicjatywa w Strzyżowie

Co zrobić, aby wizyta w Muzeum nie była nudna? Na świetny pomysł wpadły Animatorki ze Strzyżowa i okolic – Elżbieta Maguder, Magdalena Wilusz i Elżbieta Orzech. W ramach współpracy z Muzeum Samorządowym Ziemi Strzyżowskiej im. Zygmunta Leśniaka zorganizowały inicjatywę, do której zaprosiły grupę dziewcząt z Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie. Spotkania w ramach inicjatywy, a także wizyta w strzyżowskim Muzeum i zajęcia z maluchami były dla dziewcząt źródłami inspiracji do stworzenia ciekawych opowieści i pomysłów, jak jak przyciągnąć rodziny i uatrakcyjnić dzieciom wizyty w lokalnym muzeum.

I tak powstała kilkustronicowa broszurka, w której znalazły się zadania i łamigłówki, które należy rozwiązać podczas pobytu w Muzeum.

Do inicjatywy zaproszono również najmłodszych – dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Strzyżowie, które namalowały piękne prace obrazujące najciekawsze eksponaty w strzyżowskim Muzeum. Część z nich znalazło się w broszurce „Małolaty też lubią eksponaty”.

Gratulacje dla Animatorek za rozwijanie w dzieciach i młodzieży lokalnej tożsamości oraz szerzenie wiedzy historycznej wśród najmłodszego pokolenia!

Bycie w (przy)jaźni – inicjatywa w Krośnie

Pomysł został zrealizowany w Krośnie przez Anetę Kubit, Małgorzatę Barut i Matyldę Foltyn. To inicjatywa, która miała na celu uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzebę przyjaźni, budowania zaufania, lojalności i empatii wśród osób, które nas otaczają.

Dzięki warsztatom dla najmłodszych z Niepublicznego Przedszkola im. M. Montessori „Mali Odkrywcy” w Krośnie powstały mapy przyjaźni i rysunki dobrego przyjaciela. Animatorki przeprowadziły również warsztaty z młodzieżą na temat przyjaźni, zwracając uwagę zarówno na jej istotę, jak i problemy, które pojawiają się w kontaktach międzyludzkich. Uczniowie z II LO w Krośnie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach dziennikarskich z Januszem Jaraczem z Polskiego Radia Rzeszów, podczas których otrzymali mnóstwo wskazówek dotyczących realizacji inicjatywy – sondy ulicznej wśród mieszkańców Krosna. Licealiści rozmawiali z przechodniami o istocie przyjaźni w bardzo przyjazny sposób. :)

Rodzinne muzykowanie czyli… Afryka w Krasnem!

Minionej zimy w Krasnem było bardzo gorąco… dzięki Animatorkom (Georginie Giedlarowiec, Bernadecie Jędraszczyk, Monice Komosie, Agnieszce Bem i Edycie Matejek) dzieci z Gminnego Przedszkola w Krasnem wraz ze swoimi rodzicami mieli okazję przenieść się myślami do ciepłej Afryki. W ramach zajęć, pod czujnym okiem muzyka, Jacka Uklei, dzieci uczyły grać się na bębnach afrykańskich. Ponadto poznawały historie o Czarnym Lądzie, tworzyły maski zwierząt, tańczyły w rytm muzyki prosto z Afryki, zaś rodzice Przedszkolaków mieli za zadanie zaprojektować i uszyć afrykańskie spódnice. Finałem inicjatywy było świętowanie z Afryką: uczestnicy inicjatywy zaprezentowali swoje nowe umiejętności przed zaproszoną publiką, świętując w wesołej atmosferze.

Jesteśmy dumni, że nasze Absolwentki AAL zdecydowały się na zorganizowanie inicjatywy, która oprócz wspaniałej zabawy niosła za sobą świadomość etniczną i uczyła najmłodszych tolerancji dla każdego człowieka! Ogromne gratulacje!

Skrzynki życzliwości i spektakl w Lubaczowie

Animatorki z Lubaczowa, Renata Drewniak, Aleksandra Szwed-Rawska i Anna Hawrylak, swoją inicjatywę skierowały do uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubaczowie, poruszając z nimi temat empatii, życzliwości i wrażliwości wobec drugiego człowieka. Przyświecało im przekonanie, że niezwykle ważnym jest, aby nie zapominać o tym, co jest dla nas najważniejsze – o dobru, które wraca.

Dzieci biorące udział w inicjatywie własnoręcznie wykonały skrzynki życzliwości, do których wrzucano karteczki z drobnymi pomysłami miłych gestów, które następnie mieli za zadanie zrealizować. Wśród zadań znalazły się: dokarmianie bezdomnych zwierząt, pomoc w pracach domowych czy przygotowanie scenariusza do teatru samorodnego przez młodzież we wsparciu Animatorek, czego efektem było zaprezentowanie spektaklu „Czerwony Kapturek” podczas finału inicjatywy.

Podczas spotkań regularnie pracowano z tematem życzliwości i empatii – dzieci przedstawiały scenki rodzajowe, podczas których okazywały sobie wzajemną miłość i empatię. Życzymy wszystkim, aby każda inicjatywa była przepełniona takimi emocjami, jak ta zorganizowana w Lubaczowie!

Inicjatywy powstały w ramach projektu „Aktywni lokalnie”, który jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i realizowany przez Fundację Rozwoju „Dobre Życie” w partnerstwie z Gminą Krasne, Gminą Miejskią Lubaczów, Gminą Strzyżów i Gminą Wiśniowa.