Inicjatywy seniorów ze Strzyżowa i okolic

Seniorzy 60+ ze Strzyżowa i okolic uczestniczyli w projekcie “Seniorzy aktywni lokalnie” wspólnie z rówieśnikami z Ropczyc i Sędziszowa Małopolskiego. Wszyscy spotkali się na wyjazdowym treningu kompetencji społecznych i obywatelskich, a następnie działali w niezależnych grupach, z których każda miała za zadanie zrealizować własną inicjatywę. Obie strzyżowskie grupy zdecydowały się na działania filmowe.

Seniorzy wygenerowali szereg pomysłów oraz nazwali na spotkaniach z trenerką z naszej Fundacji, Olą Chodasz, to na czym im zależało. Chcieli podzielić się swoimi pasjami, ale też wiedzą o tradycjach, zwyczajach. Chcieli inspirować innych do aktywności i spotykać się z młodzieżą (co zorganizowali w formie ogniska międzypokoleniowego “na ludowo” 10 września 2018 w Brzeżance). Chcieli dyskutować z innymi seniorami, stąd prapremierę filmów przeprowadzili z seniorami z Dziennego Domu Senior-WIGOR w Zawadce (19 listopada 2018). Wszystko to zawarło się w scenariuszach do filmów, próbach i nagraniach, w których wspierali seniorów artyści: Justyna Król, Łukasz Grudysz oraz dźwiękowiec Bogusław Skiba.

Emerytura - drugie życie

Jak to drzewiej bywało

Uciekajcie z miasta na wieś

Na pamiątkę spotkania z młodzieżą, które odbyło się w formie “Ogniska na ludowo” z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Godowej seniorzy przygotowali i nagrali dwie lokalne piosenki.

Nagrania odbywały się częściowo w terenie, a częściowo w budynku Domu Kultury “Sokół” w Strzyżowie, którego dyrekcji i pracownikom serdecznie dziękujemy za życzliwość i współpracę.

Projekt „Seniorzy aktywni lokalnie” jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020 i ze środków Gminy Strzyżów. Jest realizowany przez Fundację Rozwoju „Dobre Życie”.