Publikacje

Fundacja Rozwoju "Dobre Życie” dzieli się wiedzą i doświadczeniem podczas warsztatów, na żywo, ale także w sieci. Niżej udostępniamy książki, film fabularny, artykuły, podcasty, relacje i materiały z warsztatów, i projektów. Skorzystają z nich wszyscy, którzy szukają wskazówek lub inspiracji do własnych działań edukacyjnych czy rozwijających więzi w społecznościach lokalnych. Będziemy wdzięczni za recenzje i sugestie oraz, oczywiście, polecanie naszych publikacji.

Jak drama rozwija kompetencje społeczne

Publikacja do pobrania – kliknij Zapraszamy do lektury artykułu o dramie stosowanej - metodzie rozwijającej umiejętności potrzebne we wszelkiej aktywności, zarówno społecznej, jak i obywatelskiej. Ola Chodasz dzieli się doświadczeniem pracy dramą z różnymi grupami, od dzieci po dorosłych, oraz przywołuje wyniki badań nad skutecznością pracy dramą. W Fundacji DOBRE ŻYCIE drama bardzo nam się sprawdza w budowaniu zgranych zespołów i społeczności, rozwijaniu umiejętności komunikacji i współpracy, jak również w warsztatach profilaktycznych.


Jak tworzyć zespół, w którym sam chciałbyś być

Ile razy zdarzyło Ci się pracować w zespole świetnych ludzi, którzy jednak nie działali w sposób zgrany i nie dochodzili razem do zakładanych wyników? Gdzieś po drodze musiały się wkraść dysfunkcje. Jak im zaradzić?

Zapraszamy do lektury artykułu Oli Chodasz o pracy z zespołami. Wierzymy, że będzie on cennym drogowskazem dla osób, których praca jest związana z działaniem w zespołach – nauczycieli, animatorów, szefów i członków zespołów projektowych w firmach czy urzędach.

Mocne strony w nas - jak je znaleźć i rozwijać

Kliknij by posłuchać Ola Chodasz rozmawia z Dominikiem Juszczykiem o mocnych stronach. W trakcie tej bardzo inspirującej rozmowy dowiecie się, czym faktycznie są mocne strony i jakich technik użyć, by je indywidualnie określić. Rozmówcy zachęcają, by poznać swoje zwyczajne-niezwyczajne cechy i umiejętności. To może być początek drogi do odkrycia swojej wyjątkowości, swojego potencjału. Rozpoznanie i rozwijanie mocnych stron z pewnością pomoże w sukcesach osobistych, społecznych i zawodowych.

Open Space Technology i Networking

Kliknij by posłuchać Czy dla Ciebie również najciekawsze podczas konferencji bywają przerwy kawowe? Lubisz mieć wpływ, móc poznawać ludzi, swobodnie wymieniać się z nimi poglądami i pomysłami? Pewnie zaciekawi Cię podcast o tym jak przybliżyć się do realizacji celów osobistych, społecznych i biznesowych dzięki Open Space Technology (metoda otwartej przestrzeni) i Networkingowi (sieciowaniu). Duże debaty, konferencje i spotkania mogą być wartościowe, o czym mówią z praktyki Ola Chodasz i Jadwiga Marciniec.


Nowa metoda debatowania – “Słowa to nie wszystko”

Zapraszamy Was do przeczytania artykułu o nowym sposobie debatowania, Słowa to nie wszystko. Tę nową formułę, sięgającą nie tylko do komunikacji werbalnej, ale i do wielopoziomowych interakcji między ludźmi, pracy z ciałem i emocjami, stworzyła i opisała Ola Chodasz, trenerka i superwizorka dramy, pasjonatka facylitacji.


Jak przedmioty pomagają angażować grupę - stymulatory

Kliknij by pobrać Stymulatory, to przedmioty wykorzystywane w metodzie dramy, by wprowadzić uczestników warsztatów w historię. Poznając je, a następnie wcielając się w role bohaterów zdarzeń, osoby uczestniczące odkrywają co się wydarzyło i dlaczego tak się stało. Stopniowo coraz głębiej rozumieją co może się kryć pod powierzchnią faktów. Ola Chodasz, wieloletnia trenerka dramy, dzieli się stosowanym przez siebie narzędziem i wskazuje w jakich sytuacjach i w pracy z kim jest ono użyteczne.


Motywacja - jak inspirować siebie i innych do działań społecznych

Kliknij by pobrać Każdy lider, animator, czy manager zarządzający zespołem zadaje sobie pytanie „Jak motywować innych do działania?”. Zaczynając od siebie, warto zgłębić co i dlaczego sprawia, że nam się chce działać. Świadomość rządzących motywacją mechanizmów, tego, jak można nimi kierować, to podstawa skutecznych działań społecznych. Temat, w formie podcastu i artykułu, przybliżają dla Was Ola Chodasz i Beata Kozicka.


Opowiadanie historii – przydatne narzędzie animacji

Kliknij by pobrać Sztuka opowiadania rozwija się dziś jako forma działalności artystycznej, ale także okazuje się być użytecznym narzędziem w pracy z ludźmi, w animacji. Jak opowiadać, na co zwrócić uwagę, do czego mogą nam się przydać opowieści w naszej działalności społecznej? Pobierz bezpłatnie artykuł Joanny Sarneckiej i spróbuj swoich sił w opowiadaniu historii.

„Ekonomia społeczna po ludzku”

Folder do pobrania – kliknij Zapraszamy do obejrzenia folderu „Ekonomia społeczna po ludzku”. Jego zadaniem jest przybliżyć ideę ekonomii społecznej i pokazać dlaczego warto w nią inwestować.

Folder powstał w zgodzie z wartościami ekonomii społecznej – partycypacyjnie i solidarnie. Mieszkańcy Gminy Strzyżów i uczestnicy Centrum Integracji Społecznej w Strzyżowie podczas warsztatów integracyjnych i edukacyjno-twórczych wybrali słowa kluczowe dla ekonomii społecznej, które następnie zilustrowano zdjęciami. Proces wspierały trenerki, plastyczka i fotografowie oraz instytucje partnerskie inicjatywy.


„Aktywne metody pracy z młodzieżą”

Publikacja do pobrania – kliknij W „Aktywnych metodach pracy z młodzieżą” przybliżamy dramę stosowaną, coaching, tutoring, teatr forum, teatr edukacyjny, teatr ze społecznością oraz Open Space. Wszystko, co opisujemy, przetestowaliśmy w codziennej pracy z młodzieżą w małych miejscowościach i wsiach Podkarpacia. Dzięki współpracy z Islandią możemy również zaprezentować działalność tamtejszych rad młodzieżowych. Całości dopełnia ewaluacja projektu „Zaloguj się do działania” – dowód pozytywnych zmian zachodzących dzięki nieformalnej edukacji młodzieży z wykorzystaniem aktywnych metod. Zapraszamy do lektury z przekonaniem, że okaże się inspiracją do pracy z młodymi ludźmi i ich szerszego włączania w decyzje i działania na rzecz otoczenia. Więcej informacji...


Rekomendacje dla młodych jak być aktywnym i dorosłych - jak sprzyjać aktywności młodzieży

Rekomendacje do pobrania – kliknij Oddajemy w Państwa ręce rekomendacje obywatelskie i raport z debaty przeprowadzonej w dniu 7 kwietnia 2016 roku w Strzyżowie. Debata odbyła się w ramach projektu twórczej edukacji obywatelskiej pn. "Zaloguj się do działania". Ponad 80 osób, młodzież i dorośli, przedyskutowali siedem tematów, a wśród nich m.in. przedsiębiorczość młodych, euromożliwości, aktywność społeczną i sportową młodzieży. Rekomendacje naszej Fundacji dotyczą tworzenia środowiska sprzyjającego aktywności młodych osób w gminie Strzyżów. Wiele poruszanych tematów ma charakter uniwersalny więc dokument może być przydatny młodzieży i dorosłym także w innych gminach.

Więcej informacji...


Raport z Open Space „Młodzież przyszłości”

Raport do pobrania – kliknij Zapraszamy do zapoznania się z raportem z debaty "Młodzież przyszłości" prowadzonej metodą Open Space Technology. W I Podkarpackim Open Space wzięło udział 174 osoby - młodzież i dorośli. Przedyskutowali oni 26 zgłoszonych przez siebie tematów. Notatki z pracy grup zostały zeskanowane, by być dla nas wszystkich inspiracją i motywacją do dalszych działań. Wydarzenie zostało zorganizowane przez naszą Fundację w partnerstwie z Uniwersytetem Rzeszowskim, Europe Direct-Rzeszów i Eurodesk. Więcej informacji...


Raport z debaty, Strzyżów 2015

Raport do pobrania – kliknij Jednym z narzędzi jakie wykorzystujemy do włączania mieszkańców gminy Strzyżów w życie społeczne i publiczne są debaty prowadzone z aktywnym udziałem mieszkańców i władz. W dniu 19 listopada 2015 r. w Strzyżowie odbyła się czwarta w tym roku debata organizowana przez naszą Fundację we współpracy z Urzędem Gminy Strzyżów. Przedstawiamy raport z debaty i rekomendacje z niej wynikające, które mogą być przydatne wszystkim działającym lub chcącym działać na rzecz gminy Strzyżów. Więcej informacji...


„Zaloguj się do działania”

Nasza najnowsza publikacja to e-book “Zaloguj się do działania. Praca z młodzieżą w społecznościach lokalnych”, powstały na bazie doświadczeń warsztatów i pracy projektowej z młodymi ludźmi ze szkół średnich z Jarosławia. Wyszliśmy z młodzieżą w miejską przestrzeń, aby rozruszać to małe, ale pełne potencjału miasto z korzyścią dla jego mieszkańców. Młodzi stworzyli dwa murale z przekazem społecznym, spektakl na bazie teatru improwizowanego, multimedialny pokaz na ścianie jarosławskiego ratusza, mobilną wystawę, pokazy zdjęć i filmów oraz obrady Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego. Wszystko to między innymi dzięki dramie i metodzie projektowej, co opisujemy w publikacji.

Pierwszy rozdział w wersji online: Partycypacja młodzieży (Youth Participation - English translation of the first chapter)

Pobierz bezpłatnego e-booka Zaloguj się do działania. Praca z młodzieżą w społecznościach lokalnych


„Lepiej razem - międzypokoleniowo!”

Pomysł wydania publikacji „Lepiej razem - międzypokoleniowo!” narodził się podczas realizacji projektu o tym samym tytule (Lepiej razem) w gminie Niebylec oraz Mostu pokoleniowego w Radzyniu Podlaskim. Chcieliśmy opowiedzieć o stosowanych przez nas twórczych metodach rozwijania więzi między pokoleniami i korzyściach z tego płynących. Opisaliśmy dobre praktyki i metody działań podczas tworzenia międzypokoleniowych spektakli i filmów. Pokazaliśmy, jak tworząc relacje między mieszkańcami, których dzieli różnica wieku, ale łączy chęć działania, jednocześnie osiągać sukcesy w realizacji wspólnych celów artystycznych.

Pobierz bezpłatnego e-booka Lepiej razem - międzypokoleniowo!

Więcej informacji...


Filmy

W naszych projektach i pracy warsztatowej prawie zawsze biorą udział sztuka i nowoczesne technologie przekazu. Dlatego zachęcamy do zajrzenia na kanał na YouTube, gdzie znajdziecie nasz film fabularny Niebyleckie więzi stworzony przez zespół Fundacji ze społecznością lokalną oraz fotoreportaże, filmy i relacje z działań.

Liczymy na to, że nasze publikacje i multimedia będą dla Was inspiracją. Chętnie poznamy Wasze opinie i sugestie. Prosimy, piszcie do nas na e-mail: fundacja@dobrezycie.org