Publikacja o twórczym łączeniu pokoleń

Realizacja projektów Lepiej razem – razem lepiej i Lepiej razem – międzypokoleniowo! w Gminie Niebylec oraz Most pokoleniowy w Radzyniu Podlaskim utwierdziła nas w przekonaniu, że twórcze działania na rzecz integracji społeczności lokalnych i łączenia pokoleń są naszą pasją. Pasją, którą chcemy rozwijać i dzielić się nią z innymi. Tak narodził się pomysł napisania i wydania publikacji „Lepiej razem - międzypokoleniowo!”. Tworząc ją zespół Fundacji chciał podsumować wydarzenia i doświadczenia zebrane podczas realizacji projektów, przedstawić znaczenie współpracy międzypokoleniowej dla rozwoju społeczności lokalnych i całego społeczeństwa oraz opowiedzieć o twórczych metodach rozwijania więzi.

Pierwszy artykuł, „Czas na międzypokoleniowość”, przedstawia znaczenie inicjatyw międzypokoleniowych dla rozwoju i społeczeństwa. Autorki, Beata Kwiatkowska i Edyta Fura, poruszają kwestię efektywności działań międzypokoleniowych i piszą o czym warto pamiętać współpracując z seniorami i młodzieżą. Artykuły Jolanty Janson, „Magia filmu” i Aleksandry Chodasz, „Tworzenie relacji przez dramę i teatr”, opisują dobre praktyki i metody działań podczas tworzenia międzypokoleniowych spektakli i filmów. Autorki przekazały praktyczne wskazówki o tym jak tworząc relacje między ludźmi jednocześnie osiągać sukcesy w realizacji wspólnych celów artystycznych. Dr Michał Janson, autor artykułu,„Emocjonalna wyprawa”, pisze o współpracy międzypokoleniowej z psychologicznego punktu widzenia. Porównuje środowiska seniorów i młodzieży i opisuje, dając przykłady konkretnych ćwiczeń, jak przeprowadzić międzypokoleniowe spotkania w atmosferze wzajemnego zrozumienia i korzyści dla każdego pokolenia.

Fundacja wydała 500 egzemplarzy folderu. Do drukowanej wersji publikacji został dołączony film „Niebyleckie więzi”, efekt wakacyjnych działań młodych i seniorów zaangażowanych w „Lepiej razem – międzypokoleniowo!”. To produkcja o przeszłości, współpracy, więziach i uniwersalnych wartościach. Bohaterami filmu są młodzi ludzie z miasta zmuszeni przez rodziców do spędzenia wakacji w Niebylcu. Początkowo są załamani swoją sytuacją. Z dnia na dzień poznają jednak mieszkańców miejscowości, odkrywają jej uroki i zaczynają rozumieć co jest w życiu najważniejsze.

Publikację i film można bezpłatnie zobaczyć w Internecie:

Mamy nadzieję, że zarówno publikacja jak i film będą dla Was inspiracją. Chętnie poznamy wasze opinie i sugestie. Prosimy, piszcie do nas na e-mail: fundacja@dobrezycie.org