Pierwsze zdjęcia i rozpoczęcie współpracy z profesjonalną ekipą filmową już za nami. Wszystko w ramach projektu „Lepiej razem - międzypokoleniowo!”
Z początkiem lipca rozpoczęły się warsztaty dla młodych i dojrzałych mieszkanek i mieszkańców Niebylca i okolic. „Naszą ideą jest wspieranie społeczności w rozwijaniu istniejących tu więzi międzyludzkich, budowanie mostów międzypokoleniowych i doskonaleniu umiejętności współpracy.” – mówi Aleksandra Chodasz, Prezes Fundacji „Dobre Życie” i prowadząca spotkania.
Tym, co integruje uczestniczących w projekcie i społeczność lokalną jest zadanie stworzenia filmu. Zaczęło się od wspólnego zbierania pomysłów, tworzenia fabuły, kreacji głównych bohaterów. Koncepcji i pasjonujących historii było mnóstwo. Podczas warsztatów trwały intensywne pracy nad scenariuszem, dyskusje nad kostiumami i rekwizytami. Młodzież i seniorzy zajęli się również charakterystyką postaci i wybierali najlepsze miejsca do kręcenia kolejnych scen. Pomysły młodych i historie seniorów zdecydowanie są materiałem na niejedną jeszcze filmową produkcję!
20 lipca, jedno z niebyleckich pól zamieniło się w profesjonalny plan filmowy i prawdziwy wehikuł czasu zarazem. Wszyscy uczestnicy projektu, prowadzący, wolontariusze, ekipa filmowa przeniosła się do dwudziestolecia międzywojennego. Dziewczyny i kobiety w chustkach długich spódnicach i zapaskach. Mężczyźni w koszulach i lnianych spodniach, w kapeluszach. Kosy, sierpy i grabie w dłoniach. A w koszykach, kankach i miskach rarytasy takie jak pamuła z wiśni, wiejski chleb i ser zmieszany z masłem. Melodia i słowa piosenki „Kosiarze” na ustach. Tak w skrócie kształtowała się sceneria pierwszej sceny wyjątkowej bo międzypokoleniowej produkcji filmowej. Scena, niełatwej pracy na polu ukazuje dzielenie się obowiązkami, wysiłek, a przede wszystkim szacunek do pracy innych, skarbów natury i pożywienia.
27 lipca kolejny dzień filmowy w Niebylcu. Scena przyjazdu dzieci z miasta na wieś i ukazanie ich relacji z kuzynami oraz ich stosunku do otaczających ich ludzi, przyrody, zwyczajów. Czy pobyt w Niebylcu coś zmieni w ich życiu? 4 sierpnia kręcimy kolejne sceny.
Spotkania międzypokoleniowe i wspólne działania ponownie uświadamiają, że współpraca i różnorodne doświadczenia ubogacają i tworzą nowe, pozytywne wspomnienia. A dlaczego razem i międzypokoleniowo naprawdę oznacza lepiej? Przekonamy się już wkrótce. W sierpniu planujemy montaż filmu pod kierownictwem Łukasza Grudysza, filmowca z Krosna. Już we wrześniu premiera.