Pierwszy oficjalny pokaz wspólnych działań kulturalnych seniorów, dzieci i młodzieży z Niebylca i okolic już za nami! Na premierę filmu, 15 września 2013 roku do Zespołu Szkół w Niebylcu przybyło ponad 300 osób. Dla mieszkańców Gminy była to szansa na powrót do przeszłości i spotkania się we wspólnym gronie. Wszystko w ramach projektu „Lepiej razem – międzypokoleniowo!”.
„Niebyleckie więzi” to historia kilku młodych ludzi z miasta, którzy zmuszeni przez rodziców przyjeżdżają do Niebylca na wakacje. Początkowo, widzą tylko negatywne strony swojej sytuacji. Dzień za dniem poznają jednak mieszkańców miejscowości dzięki którym odkrywają skarby i uroki tego miejsca.
Prace nad stworzeniem filmu rozpoczęły się w czerwcu 2013 roku i trwały przez całe wakacje. Młodzież i seniorzy podczas wspólnych warsztatów wymyślili fabułę filmu, bohaterów, wybierali scenerie do kręcenia kolejnych scen, przygotowali kostiumy i zebrali rekwizyty. Uczestnicy projektu wcielili się również w bohaterów filmu współpracując przy tym z reżyserem, scenarzystą i dźwiękowcem.
Premiera filmu przyciągnęła do Zespołu Szkół w Niebylcu ponad 300 osób. „Niebyleckie więzi” przyszły obejrzeć rodziny aktorów, ale również osoby zainteresowane działalnością społeczną mieszkańców gminy. Dowiedzieli się więcej o swoim miejscu zamieszkania i odkryli talenty mieszkańców Gminy, swoich sąsiadów. Byli też zachwyceni atmosferą jaka panowała po premierze, podczas wspólnego poczęstunku, na który składały się tradycyjne potrawy przygotowane przez aktorów. Takie opinie cieszą organizatorów inicjatywy, pracowników i wolontariuszy Fundacji Rozwoju „Dobre Życie”, którzy za cel swoich działań w tym projekcie postawili sobie integrację społeczności lokalnej i dialog międzypokoleniowy.
Film „Niebyleckie więzi”
Fotoreportażu z realizacji filmu
Serdecznie gratulujemy wszystkim twórcom filmu i cieszymy się z perspektywy dalszej współpracy!
Kolejnym etapem projektu będzie przygotowanie z młodzieżą i seniorami przedstawienia. Premiera planowana jest na 8 grudnia 2013 roku.
Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju „Dobre Życie” i współfinansowany ze środków Rządowego Programu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013.