Międzypokoleniowy spektakl w Niebylcu

Był już film, teraz czas na teatr. Po sukcesie fabuły „Niebyleckich więzi” uczestnicy i autorzy projektu „Lepiej razem – międzypokoleniowo!” postanowili wystawić spektakl z udziałem lokalnej społeczności. Największym wyzwaniem był oryginalny scenariusz.

Czy się udało? Co łączy Maryśkę z Niebylca z Marią z Rzymu? Oczywiście Internet. A poza tym, obie to typowe współczesne nastolatki, które za chwilę złączy przypadek i rodzinna przeszłość.

Praca domowa dziewczyn po obu stronach sieci, dotyczy wspólnego wątku, podkarpackiego rodowodu i lokalnych legend. Przenosimy się do XVII wieku, do podbieszczadzkiej wsi Żubracze. Poznajemy bogatą sierotę oddaną jako niemowlę do klasztoru, wyswataną później przez macochę swojego oblubieńca, więzionego przez intrygantów, którzy zagrabili majątek dziedziczki. Córka bohaterów żeni się z hrabią Ankwiczem, a ich córka nazywana na francuską modłę Henriettą wkrótce spaceruje już z samym Mickiewiczem po Rzymie.

Co ciekawe, „Niebylec...” to nie tylko spektakl międzypokoleniowy, ale i multimedialny. W prawdziwym teatrze najważniejszy jest wystudiowany gest, mimika, głos. Teatry amatorskie uciekają się z powodzeniem do wizualizacji. Zwłaszcza przy scenariuszu opartym na internetowym czacie, do którego ostatecznie zasiadają babcie obu nastolatek.

Duża porcja humoru pozwala seniorom odnaleźć się na deskach pomiędzy wnukami sąsiadów. Młodzi ludzie widzą że współczesny świat to nie tylko oni, tu i teraz, a przeszłość może być żywa i może budować nasz świat.

Na spektakl zapraszamy w niedzielę, 15 grudnia 2013, na godz. 16:30, do Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu. Po spektaklu zapraszamy do wspólnych rozmów przy skromnym poczęstunku.