W dzień premiery spektaklu Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu przeobraził się w prawdziwy teatr. Na scenie trwały ostatnie próby, muzycy stroili instrumenty, dobierano odpowiednie oświetlenie, a w garderobie dopracowywano kostiumy i przygotowywano fryzury. Kiedy nasi aktorzy ostatni raz powtarzali w głowie swoje kwestie, Panie poprawiały sukienki, a Panowie mankiety do niebyleckiego ośrodka kultury przybywali pierwsi widzowie. Mieszkańcy gminy ponownie nie zawiedli! Blisko 300 widzów przyjechało z Niebylca, Jawornika, Gwoźnicy Górnej, Połomii, Baryczki i innych okolicznych miejscowości. Wszyscy byli ciekawi co seniorzy i młodzież wymyślili tym razem. Premiera była dla nich dobrą okazją, by poobcować ze sztuką oraz spotkać się we wspólnym gronie.
Po oficjalnym przywitaniu widowni, kurtyna poszła w górę i zaczęło się!
Historia Niebylca z wieszczem polskiego romantyzmu w tle
Widzowie poznali dwie młode dziewczyny, Maryśkę z Niebylca i Marię z Rzymu. Jak na nastolatki przystało obydwie chodzą do szkoły i spędzają sporo wolnego czasu w Internecie. Pewnego popołudnia odrabiają zadanie domowe i rozpoczynają rozmowę na jednym z portali społecznościowych. Okazuje się, że tematy ich zadań są bardzo zbliżone. Maria ma przygotować coś o miejscu związanym z przeszłością swojej rodziny, a Maryśka znaleźć powiązania wieszcza Adama Mickiewicza z jej rodzinną miejscowością. Z pomocą “wujka Google” trafiają na historię Barbary Bal, która w XVII wieku urodziła się w podbieszczadzkiej wsi Żubracze. Niestety, Basia bardzo szybko zostaje sierotą, a dalecy krewni, Karszniccy, odbierają jej cały majątek i oddają ją na wychowanie do klasztoru w Przemyślu. Zakazują też zakonnicom wspominać o rodzinnych korzeniach dziewczyny. Niczego nieświadoma Basia wyrasta na piękną dziewczynę. I mimo, że siostry uważają ją za stworzoną do służby Stwórcy, ona marzy o dobrym mężu i dzieciach. Los sprawia, że pod murami klasztoru Basia spotyka Panią Łempicką, która wydaje ją za swojego pasierba, Kajetana. Basia zostaje szczęśliwą żoną i matką oraz opiekunką i dziedziczką Niebylca i innych okolicznych wsi. Krewni Basi, z powodu choroby jej wnuczki, Henrietty, są zmuszeni jednak opuścić rodzinne strony i zamieszkać w Rzymie. W Italii rodzina nie zapomina o swoich korzeniach. W kontynuowaniu polskich tradycji towarzyszy im jeden z największych poetów romantyzmu, Adam Mickiewicz, który nie potrafi oderwać wzroku od najmłodszej dziedziczki niebyleckich posiadłości. Nawet pisze dla niej wiersze!
W odkrywanie historii Niebylca i powiązań miejscowości z Adamem Mickiewiczem angażują się babcie Maryśki i Marii. Okazuje się, że Panie są przyjaciółkami z młodości! Radość z ponownego spotkania za pośrednictwem skypekonferencji owocuje wakacyjną wizytą Maryśki, jej babci oraz innych mieszkańców Niebylca w pięknej stolicy Włoch, co zostaje wprowadzone na scenę za pomocą nowoczesnych technologii.
Dzień premiery to nie tylko teatr
Historię o tradycjach, rodzinnych perypetiach i miłości, pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji zakończyliśmy wspólnym śpiewaniem lokalnych pieśni. Ostanią częścią wieczoru było spotkanie podczas poczęstunku i prowadzenie żywych dyskusji. Uczestnicy projektu mieli okazję do świętowania sukcesu, a mieszkańcy mogli w swobodnej i ciepłej atmosferze porozmawiać z sąsiadami o ważnych dla nich sprawach.
Z wypowiedzi widzów i członków społeczności lokalnej gminy wynika, że takie inicjatywy są bardzo potrzebne ponieważ jakakolwiek działalność, która przyczynia się do szerzenia sztuki i rozwijania więzi w społeczności lokalnej jest ważna. Podkreślali też, że w tworzonych przedstawieniach i filmie czuć ogromnie dużo serca. Inni mieszkańcy gminy cieszyli się, że mogą uczestniczyć w wydarzeniach, dzięki którym poznają swoich sąsiadów z innej strony i mogą spędzić miło czas. Co bardzo ważne, mieszkańcy zauważają również, że największą siłą spektaklu są wyjątkowa atmosfera i relacje pomiędzy młodszymi i starszymi aktorami.
Sami aktorzy i osoby, które pomagały w przygotowaniu spektaklu mają nadzieję, ze ich małe sukcesy zainspirują innych mieszkańców gminy do tworzenia podobnych i innych inicjatyw na rzecz społeczności lokalnej.
Podziękowania
Premiera spektaklu była wspaniałą okazją żeby podziękować osobom i instytucjom, które pomagały nam przez cały okres gorących przygotowań do przedstawienia. Jesteśmy bardzo wdzięczni:
- Pani Bogumile Wojtaszek - za zainspirowanie nas miejscową legendą i chęć dzielenia się wszystkimi szczegółami tej fascynującej historii,
- Panom Franciszkowi Stawarzowi, Wiktorowi Bohenkowi i Adamowi Gołdzie za muzykę na żywo, która wprowadziła widzów w klimat tradycyjnych melodii i przyśpiewek
Bardzo ważne było dla nas także wsparcie organizacyjno-promocyjne i serdecznie dziękujemy:
- Dyrekcji i pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu
- Pani Zofii Daszykowskiej i Związkowi Emerytów i Rencistów w Niebylcu
Podziękowania i wyrazy wdzięczności kierujemy również w stronę trenerów prowadzących warsztaty i wolontariuszek, które pomagały przez cały okres realizacji spektaklu. Moc współpracy pozwoliła nam stworzyć coś wyjątkowego co znalazło uznanie wśród mieszkańców Niebylca i innych okolicznych miejscowości.
Trenerzy prowadzący zajęcia w projekcie: Aleksandra Chodasz, Beata Kwiatkowska, Jolanta Janson (również w roli reżysera), Michał Szal.
Wolontariuszki: Magdalena Szczepańska, Karolina Łyszczek, Edyta Fura, Marta Putyło, Sylwia Rudka.
Gratulacje i nadzieje na przyszłość
Serdecznie gratulujemy każdemu aktorowi-amatorowi i innym osobom zaangażowanym w tworzenie przedstawienia! Wierzymy, że Wasza praca, energia, pomysły i uśmiech będą inspiracją do kolejnych działań w gminie Niebylec, aby była ona miejscem, do którego każdy chce wracać i w którym żyje się coraz lepiej. Dziękujemy, że mogliśmy z Wami współpracować i tak dużo się od Was nauczyć! Mamy nadzieję, że to dopiero początek naszej twórczej współpracy.