Seniorzy z Ropczyc, Sędziszowa Małopolskiego i Strzyżowa przyjechali do Kielnarowej 10 lipca w dobrych humorach. Ale chyba nie spodziewali się, jak intensywny program ich czeka... Przez dwa dni od rana do wieczora wcielali się w różne role, w tym internetowych ekspertów, tworzyli kolaże i projektowali koszulki, brali udział w grze terenowej i wideokonferencji z opowiadaczką historii z Islandii. Było dużo pracy grupowej, zabawy, śmiechu i radości. Tak ciekawy program przygotowały dla nich trenerki z Fundacji Rozwoju „Dobre Życie”: Ola Chodasz, Małgosia Winiarek–Kołucka (gościnnie), Kasia Malec i Maja Ignaś.
„Mów o własnym ogródku”
Jak rozmawiać z drugą osobą w sytuacji, kiedy buzują w nas trudne uczucia wobec jej zachowania? Tak, aby nie budować murów? Przemilczeć? Odpuścić? Nie – można wyjść od komunikatu „ja”, czyli – „mówić o własnym ogródku” – o własnych uczuciach, intencjach, o tym co się podoba, a co nie, zamiast robić komuś wyrzuty. Ten temat obudził ożywione dyskusje wśród uczestników zajęć. Podobnie jak... historia „babci Józi”, którą seniorzy odkrywali ze strzępków informacji ukrytych w przedmiotach – kart dziennika, treści SMS, zdjęcia. Potem odgrywali scenki wcielając się w różne postaci całej historii nieporozumienia wokół wyjazdu seniorów – znajomych Józefy z klubu. W ten oto sposób wcielamy w życie metodę dramy, w której specjalizuje się nasza Fundacja.
Konferencja ekspertów korzystania z Internetu
Po co seniorom Internet? Czy zakupy online są bezpieczne? Co to przeglądarka internetowa i Facebook? Na te i inne pytania odpowiadały eksperckie grupy z całego świata – Polski, Francji, a nawet gość z Hongkongu ;) No, może nie dosłownie. To seniorzy wcielili się w międzynarodowych ekspertów, aby przybliżyć sobie nawzajem niełatwe zagadnienia związane z Internetem. „Konferencja” wypadła znakomicie, wszyscy wczuli się w role i jednocześnie świetnie się bawili. I na tym się nie skończyło – byłam świadkiem dyskusji jak można wykorzystać „ten Internet”.
Kreatywne zadania
Nie było czasu na nudę czy przestoje. Seniorzy stworzyli kolaże wokół tematu „co seniorzy mogą dać innym”, uczestniczyli w „grze terenowej” z kilkoma stacjami (co było najtrudniejsze – gra na bumbumrurkach czy narysowanie „domku przy lesie” przez kilka osób na raz jednym markerem umocowanym do kilku sznurków?).
Atrakcją warsztatów było wystąpienie Sigurborg Hannesdottir z Islandii, z którą udało się połączyć przez Skype. Sigurborg mówiła jak ważną rolę pełnią opowieści i udzieliła kliku wskazówek jak zapamiętać elementy historii i jak obrazowo opowiadać.
Co dalej?
Na zakończenie odbyły się spotkania w małych grupach, w których seniorzy będą spotykać się do listopada, aby stworzyć inicjatywy lokalne wedle swojego pomysłu przy wsparciu tutorek i ekspertów. Było wiele pomysłów i jestem ogromnie ciekawa efektów ich pracy!
Pożegnaliśmy się z serdecznością, wzruszeniem i wdzięcznością za wspaniale spędzony czas. Zapraszamy na nasz fanpage na Facebooku, by obejrzeć więcej zdjęć z naszego wyjazdu i by pogratulować seniorom.
Zdjęcia: Łukasz Grudysz, Anna Bednarczuk
Projekt „Seniorzy aktywni lokalnie” jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020 i ze środków Gminy Strzyżów. Jest realizowany przez Fundację Rozwoju „Dobre Życie”.