W ramach projektu “Seniorzy aktywni lokalnie”, jako owoc cyklu warsztatów doskonalących kompetencje, rozwijających talenty, aktywizujących i wspierających seniorów ze Strzyżowa i Ropczyc powstały cztery inicjatywy, które mamy Państwu przyjemność przedstawić. Mamy nadzieję, że będą doskonałą inspiracją do działań z seniorami w Państwa miejscowościach. Z naszych doświadczeń i z tego co mówią nam seniorzy im działania są bardziej kreatywne, ambitne i niecodzienne tym większą przynoszą radość podnosząc jakość życia i pomagając w pozytywnym patrzeniu na świat i swoje możliwości.
1. Kampania społeczna „Dostrzegaj. Pomagaj.”
Kampania społeczna „Dostrzegaj. Pomagaj.” została stworzona przez seniorów ze Strzyżowa. Podczas warsztatów, prowadzonych przez Fundację Rozwoju „Dobre Życie”, seniorzy zajęli się tematem pomagania innym. Z pomocą gości specjalnych, trenerki i artystów napisali scenariusze do krótkich filmów, w których sami zagrali. Pomoc innym zdaje się być czymś wymagającym. Wydaje się, że potrzebujemy do tego środków finansowych i dużej ilości wolnego czasu. A co, jeśli to nieprawda? Co, jeśli pomoc to tak naprawdę drobne gesty, lub chwila uwagi? Dostrzegaj. Pomagaj.
Reżyseria: Kornel Pieńko
Operator/montaż: Piotr Kopiel
Przygotowanie seniorów: Justyna Król
2. Film „Pogaduszki strzyżowskie” - historia Strzyżowa oczami seniorów
Film powstał według scenariusza i z udziałem seniorek i seniorów z Gminy Strzyżów. Podczas warsztatów prowadzonych przez Fundację Rozwoju „Dobre Życie”, seniorzy zdecydowali się na przybliżenie czasów przeszłych i legend Strzyżowa. Historia Strzyżowa widziana oczami seniorów powstała, by inspirować innych do poznawania swojej Małej Ojczyzny. Pasja i zaangażowanie seniorek i seniorów są widoczne w każdym kadrze. Zapraszamy do oglądania filmu.
Reżyseria: Jerzy Dowgiałło
Operator/montaż: Jerzy Dowgiałło
Przygotowanie seniorów: Beata Kozicka
Podczas realizacji filmu wsparli nas: Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej, Dom Dziecka im. Janusza Korczaka w Strzyżowie, Agro-Zagroda Małgorzata i Marek Śliwińscy, Dom Kultury "Sokół" w Strzyżowie. Duże podziękowania składamy również aktorom, którzy wsparli seniorów w inicjatywie.
3. Teledysk “Ropczyckie Róże”
Teledysk „Ropczyckie róże” został stworzony przez uczestniczki i uczestników projektu „Seniorzy aktywni lokalnie”. W trakcie warsztatów, które prowadziła Fundacja Rozwoju „Dobre Życie”, seniorzy z Gminy Ropczyce, którzy kochają śpiewać i śpiew jest ich pasją, postanowili przenieść jeden z utworów na ekran. Z pomocą ekspertów i trenerki seniorzy nagrali dźwięk i obraz. Utwór został napisany i stworzony przez osoby zamieszkujące Ropczyce i opowiada o mieście Ropczyce.
Słowa: Stanisława Ziajor, Zdzisław Strzak
Muzyka: Karol Kramarz
Przygotowanie seniorów: Beata Piech
Realizacja: Jerzy Dowgiałło
Realizacja dźwięku: Kamil Dobrowolski
W teledysku wystąpili: Anna Bednarek, Janusz Kramarz, Lucyna Michalska, Zofia Migała, Stanisław Mroczka, Krystyna Plizga, Zofia Strzępek, Michalina Szczepanek, Zofia Traciak, Maria Twardowska, Krystyna Wieczorek, Maria Wiktor, Anna Zdziebło.
4. Ropczyce w stylu pop-art
Fotograficzno-malarska inicjatywa mająca na celu pokazanie Ropczyc w nietypowy sposób. W pierwszym etapie seniorzy po zajęciach warsztatowych z fotografii wybrali się w plener i uwiecznili swoje miasto na zdjęciach. W drugim etapie pod okiem plastyka przenieśli utrwalone kadry na płótna malarskie. Obrazy wykonane zostały w stylu pop-art. Częścią działania było też spotkanie z osobami niepełnosprawnymi, na którym seniorzy prezentowali swoje prace. Obdarowali też przybyłych gości własnoręcznie wykonanymi kamykami szczęścia. Integracja tych dwu grup była bardzo udana. Zarówno osoby niepełnosprawne, jak i seniorzy wynieśli z tego spotkania dużo ciepła i plany na kontynuowanie tego typu spotkań w przyszłości. Seniorzy mają w planach organizację jeszcze kilku wystaw, a docelowo przekazanie obrazów do Szpitala Powiatowego, po to aby zawisły na korytarzach oraz salach chorych i wnosiły radość w chorobie osób z tego terenu.
Projekt „Seniorzy aktywni lokalnie” jest realizowany przez Fundację Rozwoju „Dobre Życie”, a dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 pochodzących z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Współfinansowany jest również przez: Gminę Strzyżów, Gminę Ropczyce, Centrum Kultury im. Józefa Mehoffera w Ropczycach. Partnerem projektu jest Dom Kultury „Sokół” w Strzyżowie.