18 wolontariuszy-pracowników oraz decydentów z firm i instytucji – od października do grudnia 2013 r. prowadziło w szkołach powiatu strzyżowskiego zajęcia z nowoczesnych technologii, edukacji finansowej, rozsądnego gospodarowania energią, przedsiębiorczości, komunikacji i pracy w zespole oraz z doradztwa zawodowego. Z programu skorzystały uczennice i uczniowie zespołów szkół z Niebylca, Lutczy, Stępiny, Połomi, Konieczkowej i Godowej. 347 gimnazjalistów wzięło udział w warsztatach prowadzonych przez wolontariuszy-pracowników, z czego 105 osób uczestniczyło w nich dwukrotnie. Zapraszamy do zapoznania się z raportem z realizacji projektu, zawierającym opis szeregu korzyści z wolontariatu kompetencji - dla młodzieży, pracowników-wolontariuszy, szkół i firm.
W wolontariat kompetencji, czyli rodzaj wolontariatu pracowniczego, zaangażowały się nie tylko duże spółki, jak giełdowy OPTeam czy Podkarpacki Bank Spółdzielczy, ale i lokalni przedsiębiorcy jak Coach Development, Bistro Break, Eldorado, AdMultimedia, DMS, FPHU PAMA, Garaże Biznesu, Wojan Strzyżów oraz Klub tańca "Dżet", Powiatowe Forum Gospodarcze w Strzyżowie, Stowarzyszenie Dedal.
Co wspólnie osiągnęliśmy
Dzięki programowi wolontariatu kompetencji gimnazjaliści poznali lepiej siebie samych, a przy okazji nowe pojęcia dotyczące komunikacji, nowoczesnych technologii czy przedsiębiorczości. Aż 91% uczniów uznało, że uzyskane wiadomości będą dla nich przydatne, a 90% poleciłoby udział w podobnych warsztatach swoim rówieśnikom, co pokazuje, że tego rodzaju zajęcia są bardzo potrzebne i atrakcyjne dla młodzieży. Wzrosła też świadomość nowoczesnego wolontariatu wśród gimnazjalistów. W wyniku zajęć zaczął on być postrzegany nie tylko jako poświecenie czasu, a przede wszystkim jako dobrowolne dzielenie się wiedzą i doświadczeniami. Zdecydowana większość uczniów po udziale w naszym programie byłaby również w przyszłości zainteresowana wejściem w rolę wolontariusza.
Program dał młodzieży możliwość refleksji nad przyszłością i swoją drogą edukacyjno-zawodową. Młodzi ludzie zdobyli narzędzia do pracy nad sobą, inspirację; wzrosła ich motywacja do działania. Wiedzę zdobytą na warsztatach czy też wynikłą z uczestnictwa w nich zmianę postaw młodzież „zabrała“ ze sobą do domów, co stworzyło możliwość edukacji rodziców przez uczniów. Umożliwiliśmy im zadawanie trudnych pytań, takich na które niejednokrotnie nie mogą uzyskać odpowiedzi poza szkołą.
Warsztaty, głównie te z przedsiębiorczości, wpłynęły pozytywnie na postrzeganie biznesu i przedsiębiorców. Prowadzenie biznesu ma być według uczestników ciekawą, ale ciężką praca, w której trzeba być ostrożnym i mieć dobry pomysł. Pojedyncze osoby z każdej z klas zadeklarowały, że chcą być w przyszłości przedsiębiorcami, co jest bardzo dobrą wiadomością dla Podkarpacia, które boryka się z bezrobociem i migracją zarobkową.
Warsztaty z nowoczesnych technologii informatycznych zdobyły aż 100% pozytywnych ocen. Bo Internet nie musi być stosowany do gier i zabawy ale także do pomocy w pracy. Brzmi banalnie, ale jeśli stwierdzenie takie pada po lekcji z przedsiebiorcą z branży IT, jest większa szansa na szersze zainteresowanie się potencjałem nowoczesnych technologii, które może zaowocować dobrze płatną pracą, na przykład grafika komputerowego czy programisty.
Jeśli brać pod uwagę szeroki wachlarz tematów zajęć – większość młodzieży zapamiętała nowe zagadnienia, np. dlaczego i jak należy oszczędzać energię. Wolontariusze ze szkoły tańca pomogli zrozumieć młodym, że pasja może być jednocześnie pracą i chociaż wymaga wyrzeczeń może przynosić satysfakcję. Wszyscy uczestnicy zajęć z pracy w zespole potrafili pod ich koniec mniej lub bardziej precyzyjnie zdefiniować czym jest zespół. Warto wspomnieć o 100% pozytywnych ocen tych warsztatów, podobnie jest w przypadku zajęć z doradztwa zawodowego. Jedna z uczestniczek wspominając o roli doradcy przyznała: „Doradca może pomóc mi nie stracić wiary w siebie i abym szła swoją drogą”.
Wierzymy w sens kontynuacji warsztatów w kolejnych latach, bo wiemy, że dają młodzieży wiedzę i umiejętności wychodzące poza program szkolny, ale znajdujące szerokie zastosowanie w życiu codziennym i w przyszłej pracy.
Rekomendacja dla Ministerstwa
17 grudnia 2013 roku spotkaliśmy się w gronie wolontariuszy-pracowników i przedsiębiorców, dyrektorów szkół, w których realizowany był program oraz osób zainteresowanych. W rezultacie, obok wymiany doświadczeń, emocji i spostrzeżeń, stworzyliśmy zbiór dobrych praktyk i rekomendację dla Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Rekomendację, jak wdrażać programy wolontariatu kompetencji w szkołach.
Obok roboczych wytycznych usprawniających pracę i współpracę, jednym z ciekawszych postulatów jest stworzenie długofalowego projektu, wspomagającego młodzież w szybszym odnalezieniu się na rynku pracy, jak również organizacja wyjazdowego obozu młodzieży z przedsiębiorcami czy wizyt w firmach uczestniczących w programie. Realizacja tego typu przedsięwzięć pozwoliłaby wyjść poza schemat dodatkowych zajęć prowadzonych tylko na terenie szkoły i stworzyłaby więcej przestrzeni na nawiązywanie i budowanie relacji.
Dlaczego warto
Umiejętnie realizowana idea wolontariatu pracowniczego pozwala na pełniejszą realizację misji firmy, wpływa na integrację zespołu i na indywidualny rozwój pracowników. Służy wizerunkowi przedsiębiorstwa. Najdojrzalszą formą dzielenia się przez biznes kapitałem ludzkim i jednocześnie tworzenia kapitału społecznego jest właśnie wolontariat kompetencji. Spotkanie pracowników z młodzieżą to moment, w którym inspirują ich do nauki, rozwijania pasji, poszerzania perspektyw. Wreszcie, sięgania po marzenia. A prozaicznie, dają nadzieję na to, że biznes i marzenia można realizować w miejscu pochodzenia, że migracja nie jest koniecznością.
Nawet jednorazowe przeprowadzenie zajęć w szkole, przekazanie wiedzy i doświadczeniem młodym, którzy często nie mają pozytywnych wzorców rozwoju, może zmienić czyjeś życie. I przyszłość naszego regionu.
Poczynania związane z wolontariatem kompetencji realizowaliśmy w ramach projektu “Działam, bo jestem. Jestem, bo działam” współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. W kolejnych latach chcemy kontynuować program.
Zapraszamy firmy i instytucje, które chcą wspólnie z nami realizować wolontariat kompetencji. Wszelkie pytania, propozycje, opinie i sugestie prosimy kierować do Aleksandry Chodasz na e-mail: achodasz@dobrezycie.org lub telefon: 0-609-08-13-13.