Teledyski powstały do trzech piosenek. Dwie z nich – „Szła dziewczyna” oraz „Czerwone słoneczko” są tradycyjne, ale wykonane we współczesnej aranżacji. Tekst trzeciej, „Razem lepiej”, napisali uczestnicy projektu, seniorzy i młodzież z gmin Niebylec i Strzyżów, a muzyka powstała przy ich współpracy z Łukaszem Jemiołą, lubelskim artystą.
Teledyski realizowane były w nurcie zwanym community art, czyli sztuki robionej ze społecznością, a nie dla społeczności, jak ma to miejsce, kiedy działania są tworzone przez artystów i tylko pokazywane mieszkańcom. Praca reżyserów, muzyka, dźwiękowców, filmowców i animatorów w gminie Niebylec i Strzyżów to sztuka zaangażowana społecznie, bo przyświecają nam nie tylko cele artystyczne, a przede wszystkim kierujemy się włączaniem różnych pokoleń mieszkańców, budowaniem sztuki na ich potencjałach oraz rozwijaniem więzi między nimi.
Nagranie piosenek
Piosenki zostały nagrane w specjalnym, mobilnym studiu nagrań, stworzonym na potrzeby projektu „Lapiej razem...” w Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie przez znanych dźwiękowców, Jacka Młoduchowskiego i Bogusława Skibę. Wykonawcami byli mieszkańcy Strzyżowa, Niebylca i okolic. Warsztaty przygotowujące grupy międzypokoleniowe do współnej pracy oraz próby muzyczne odbywały się równolegle w dwóch miejscowościach, Niebylcu i Strzyżowie, ale były też dni łączące nie tylko pokolenia, ale i miejscowości. Animacją grup i wspieraniem rozwoju więzi międzypokoleniowych zajmowały się trenerki z Fundacji „Dobre Życie”, Ola Chodasz i Beata Piech. Znany lubelski muzyk, Łukasz Jemioła, zajął się aranżacją muzyczną utworów i kierowaniem nagraniami piosenek.
Praca nad scenariuszem i obrazami
Najważniejszą rolę w tworzeniu scenariusza odgrywali seniorzy i młodzież z grup międzypokoleniowych, którzy podczas spotkań mieli możliwość podzielenia się własnymi pomysłami oraz opiniami na temat pomysłów innych. Ważna była więc tutaj zarówno kreatywność, jak i otwartość oraz umiejętność współpracy. Następnie, do poszczególnych ról były wybierane oraz zgłaszały się osoby zaangażowane w projekt. Ustalony został czas i lokalizacje nagrań poszczególnych scen oraz potrzebne rekwizyty i stroje.
Same nagrania trwały w sumie sześć dni i angażowały blisko 100 osób z dwóch gmin – aktorów-mieszkańców oraz ludzi, którzy z wielką życzliwością wspierali nas organizacyjnie udostępniając własne domy, stodoły, podwórka, pola, sprzęt i rekwizyty. Z trenerkami Fundacji współpracowali artystycznie reżyserzy, Alina Bąk i Arkadiusz Ziętek oraz filmowcy, Łukasz Grudysz i Andrzej Łapkowski.
Podziękowania
Dziesiątki osób: seniorzy i młodzież, wolontariuszki, wolontariusze i ludzie dobrej woli współpracowali nie zważając na upał, niepogodę czy porę dnia. Za to wszystko, czego i w jaki sposób dokonaliście – bardzo dziękujemy i gratulujemy Wam! To Wy tworzycie najpiękniejszy krajobraz Podkarpacia.
Pomogło nam wielu mieszkańców gmin Niebylec i Strzyżów, którzy udostępniali własne domy i działki oraz rekwizyty potrzebne do teledysków – jesteście Państwo niezastąpieni!
Podziękowania kierujemy także do instytucji i firm, które wsparły nas swoimi działaniami, lokalami, sprzętem i zaangażowaniem. Wśród tych instytucji są nasi partnerzy: Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu i Dom Kultury „Sokół” w Strzyżowie, ale również Zespół Szkół w Niebylcu, Urząd Miasta i Gminy w Strzyżowie, Centrum Sportu Turystyki i Rekreacji w Strzyżowie, Ochotnicza Straż Pożarna w Strzyżowie, Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Strzyżowie, Kwiaciarnia Mariola ze Strzyżowa, Dwór Maria Antonina z Glinika Zaborowskiego, Folwark „Golcówka” z Wysokiej Strzyżowskiej, Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej, Centrum Socjo-Pedagogiczne „Team” z Rzeszowa, Koło Gospodyń Wiejskich z Dobrzechowa.