W projekcie “Lepiej razem - razem lepiej” najważniejsi byli ludzie. To uczestnicy wraz ze specjalistami z różnych dziedzin tworzyli niepowtarzalny klimat naszych spotkań. W projekcie wzięło udział 70 osób w wieku 7 do 88 lat. Dzieci, młodzież i seniorzy, mieszkańcy dwóch sąsiadujących ze sobą gmin - Niebylec i Strzyżów. A tak o wspólnych działaniach mówił jeden z uczestników projektu - “Seniorzy z młodzieżą się spotykają. Mogą rozmawiać, mogą wymieniać poglądy, mogą się pośmiać, choćby z dowcipów, choćby z wydarzeń z przeszłości bo przecież to zanika.”
Teledyski - w każdym z nas jest coś z artysty
W wirze procesu twórczego powstały trzy teledyski. To było bardzo ciekawe doświadczenie zobaczyć jak młodzież i seniorzy jednoczą się w kreatywnych, artystycznych działaniach. Dwa z teledysków, Czerwone Słoneczko i Szła dziewczyna są połączeniem lokalnych, tradycyjnych piosenek z nowoczesnymi, uniwersalnymi aranżacjami muzycznymi. Tematy, jakie poruszają teledyski są również uniwersalne. Opowiadają o miłości, młodości i przemijaniu. Trzeci teledysk pt. Razem lepiej pokazuje naszą pracę w projekcie “od kuchni”. Jest dokumentacją atmosfery i relacji panujących pomiędzy mieszkańcami uczestniczącymi w projekcie. Pokazuje wspólnotowość podejmowanych przez nas działań. Słowa piosenki wykorzystanej w teledysku zostały napisane wspólnie przez młodzież i seniorów z gminy Strzyżów i Niebylec.
Warsztaty - nauka przez działanie
Uczestnicy projektu mieli okazję wziąć udział w ponad 50 różnorodnych spotkaniach i warsztatach prowadzonych przez 4 animatorki i 6 artystów. Były to: warsztat dziennikarski i blogowy, warsztaty muzyczne, w tym raperskie, filmowe, teatralne. Zarówno młodzież jak i seniorzy wykazali się dużą ciekawością i otwartością zarówno na siebie nawzajem, jak i na zdobywanie nowych umiejętności. Największym wyzwaniem, co zgodnie potwierdzała młodzież i seniorzy podczas podsumowania projektu, były warsztaty rapowania prowadzone przez rapera Tomasza “Dolara” Dymka. Każde ze spotkań było okazją do interakcji, lepszego poznawania siebie nawzajem, ale też dawało wymierne efekty w postaci np. nagrania piosenek, stworzenia scenariusza widowiska czy planu zdjęciowego do teledysków.
Widowisko - połączyła nas dobra zabawa
Finałowym wydarzeniem projektu było widowisko “Między nami szoooł”, które zostało zaprezentowane w Domu Kultury “Sokół” w Strzyżowie oraz Gminnym Ośrodku Kultury w Niebylcu - w każdym z miejsc dwukrotnie, w dniach 11-14 grudnia 2015 roku. Widowisko było połączeniem tradycji i współczesności w lekkiej, żartobliwej formie. Miało też głębszą ideę. Było to wystąpienie przeciwko samotności, bierności i apatii. Nasi aktorzy zaproponowali swoim znajomym, sąsiadom, rodzinom i przyjaciołom osobiste spotkanie i wspólną zabawę zamiast spędzania czasu przed telewizorami i komputerami. Widzowie stawili się tłumnie, przyprowadzając ze sobą całe rodziny. podczas spektaklu czekało na nich wiele atrakcji. Wzięli udział w konkursie wiedzy o regionie, obejrzeli mini serial, jako ławnicy uczestniczyli w rozprawie sądowej, śpiewali ulubione piosenki regionalne, oglądali stworzone przez mieszkańców filmiki i teledyski, a na koniec odbyła się „bitwa na argumenty” w stylu tradycyjnych przyśpiewek oraz rap.
“Ja ich podziwiam, chciałabym być tak aktywna jak oni w tym wieku. Dla mnie to jest przeżycie duchowe. Taka zachęta do zmiany siebie.”- mówiła po spektaklu mieszkanka Strzyżowa. W Niebylcu nasz międzypokoleniowy zespół, również wysłuchał wielu komplementów. “Jestem pod ogromnym wrażeniem, bardzo mi się podobało. Myślę, że jeśli będzie odgrywane takie przedstawienie, to jak najbardziej będę uczestniczyć w takim czymś. I bardzo, bardzo mi się podobało.” - mówiła po spektaklu mieszkanka Niebylca.
Widowisko było wspólnym dziełem ponad 40 osob. Scenariusz tworzony był metodą teatru ze społecznością lokalną - pomysły pochodziły od uczestniczących w spotkaniach dramowo-teatralnych seniorów i młodych.
Blog - spore wyzwanie
Dużym wyzwaniem dla seniorów biorących udział w projekcie było prowadzenie międzypokoleniowego bloga. Na warsztaty dziennikarskie przygotowujące ich do obecności w sieci przyszli z rezerwą. Wiele z obaw udało nam się jednak pokonać i niektórzy z seniorów przekonali się do przydatności komputerów i informacji zamieszczanych w internecie. Seniorów wspierała i chętnie dzieliła się swoimi umiejętnościami młodzież. “Seniorzy bardzo nam pomagali w różnych sprawach, my też pomagaliśmy im, gdy na przykład było im trudno. Myślę, że dobrze się dogadywaliśmy” - mówi przedstawiciel młodzieży. Na blogu uczestnicy projektu dzielą się wydarzeniami związanymi z projektem i ich życiem oraz filmikami, które powstały w ramach projektu.
Filmiki - pogodne refleksje o przemijaniu
Efektem projektu jest 16 filmików pokazujących życie na wsi i w małych miejscowościach. Przedstawiają zwyczaje i codzienny rytm pracy taki, jaki zachował się we wspomnieniach seniorów. Opowieści seniorów brzmią jak piękne bajki i przybliżają nam świat sprzed kilkudziesięciu lat. Świat, którego już dzisiaj nie ma. Spokojny i konsekwentny rytm życia na wsi, w zgodzie z naturą i potrzebami. Filmiki te ogląda się z wielkim zaciekawieniem i zdziwieniem jakie zmiany dokonały się w codziennym życiu zaledwie przez kilkadziesiąt ostatnich lat. Obok filmików przedstawiających dawne życie na wsi powstały też filmy, dokumentujące tradycyjne sposoby przygotowywania lokalnych potraw np. kiszonek, proziaków, pamuły i wielu innych. Filmiki te mogą być doskonałą podpowiedzią dla młodszych pokoleń jak wyczarować w domu autentyczne i smakowite potrawy według przepisów naszych babć.
Podsumowując sześć miesięcy pracy w projekcie “Lepiej razem - razem lepiej” zdecydowanie możemy powiedzieć, że warto było poznać tylu świetnych ludzi, przeżyć wiele zabawnych i wiele wzruszających chwil, podjąć się tylu ciekawych, twórczych i wspólnotowych wyzwań.
Warto działać i współpracować.
Warto mieć Dobre Życie.
Widowisko, blog z filmikami oraz teledyski powstały w ramach projektu „Lepiej razem – razem lepiej!" współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Partnerami projektu są Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu i Dom Kultury "Sokół" w Strzyżowie.