Projekt „Lepiej razem – razem lepiej” jest kierowany do osób powyżej 50 roku życia i młodzieży z dwóch podkarpackich miejscowości: Niebylca i Gwoźnicy Górnej oraz ich okolic. Jest realizowany przez Fundację Rozwoju „Dobre Życie” w partnerstwie z Urzędem Gminy Niebylec, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Niebylcu, Zespołem Szkół w Gwoźnicy Górnej i Zespołem Szkół w Niebylcu.
Celem projektu jest wzmocnienie solidarności międzypokoleniowej w gminie Niebylec przez twórcze współdziałanie gimnazjalistów i seniorów oraz innych mieszkańców gminy. Uczestnicy, biorąc udział w bezpłatnych warsztatach, zyskają szansę rozwinięcia swoich umiejętności osobistych i społecznych oraz zainteresowań. Będziemy wspólnie tworzyć spektakle, które zaprezentujemy społecznościom lokalnym Niebylca i Gwoźnicy Górnej.
Dialog międzypokoleniowy
Praca nad spektaklem będzie okazją do nawiązania międzypokoleniowego dialogu. Wspólne rozmowy, podejmowane w toku projektu decyzje, poszukiwanie rozwiązań pojawiających się problemów czy konfliktów to szansa na przełamywanie barier, odrzucenie stereotypów i czerpanie korzyści z różnorodności. Odkrywanie historii rodzinnych miejsc, poznawanie lokalnych tradycji i ciekawych zdarzeń, prowadzenie wywiadów, fotografowanie, przygotowywanie scenografii czy scenariusza przełożą się na wytworzenie aktywnej przestrzeni. To w niej właśnie osoby starsze będą czerpać od młodszych i odwrotnie.
Pomysłodawcy projektu z Fundacji Rozwoju „Dobre Życie” wierzą, że współpraca seniorów i młodzieży gimnazjalnej przyniesie korzyści obu zaangażowanym w podejmowane działania stronom. Młodzi podzielą się z seniorami energią, entuzjazmem i znajomością nowych technologii, seniorzy zaś z młodzieżą tym, co cenne z przeszłości, cierpliwością, a także doświadczeniem życiowym. Osoby regularnie uczestniczące w zajęciach będą angażować we współtworzenie spektakli również innych mieszkańców. Zaproszą ich także na finał projektu, podczas którego zaprezentują spektakle.
Działania w projekcie
W Gwoźnicy Górnej i Niebylcu powstaną niezależne grupy, liczące po trzydziestu seniorów i gimnazjalistów. Każda z grup odbędzie:
- Cykl bezpłatnych spotkań i warsztatów:
- tematy: komunikacja, współpraca, dialog międzypokoleniowy, kreatywność
- forma: ciekawe, angażujące metody w tym improwizacje dramowe, rozmowy, wywiady z mieszkańcami gminy Niebylec
- Prace w mniejszych grupach:
- teatralnej - tworzenie scenariusza we współpracy z prowadzącymi, odgrywanie wybranych ról, przygotowanie elementów muzyczno-tanecznych lub innych (do uzgodnienia przez grupę)
- plastyczno-dziennikarskiej - wsparcie przy realizacji spektaklu – wywiady z mieszkańcami, tworzenie scenografii, popularyzacja przedsięwzięcia i inne
Każdy zyska możliwość rozwinięcia własnych pasji i posiadanych umiejętności bądź też zdecyduje się poznać nową, inspirującą dziedzinę. Uczestnicy sami wybiorą grupę, w której będą chcieli działać i czynności, w które się zaangażują. Zajęcia będą prowadzić trenerzy i animatorzy z Fundacji Rozwoju „Dobre Życie” oraz wolontariusze i zaproszeni specjaliści, w tym aktor i reżyser teatralny. Projekt objęty jest wsparciem merytorycznym Johna Somersem, który tworzy przedstawienia ze społecznościami w Wielkiej Brytanii od ponad 30 lat. Prezes Fundacji, Aleksandra Chodasz, jest uczennicą Johna Somersa.
Projekt zakończy się pokazami przedstawień, wystaw zdjęć i innych rezultatów prac grup. Pokazy odbędą się w Gwoźnicy Górnej i Niebylcu wiosną 2013 roku.
Informacje i zapisy
Zapisy gimnazjalistów będą prowadzone za pośrednictwem szkół w Niebylcu i Gwoźnicy Górnej. Seniorzy i inne osoby z tych miejscowości i okolic oraz instytucje, które chciałyby wesprzeć realizację projektu zapraszamy do kontaktu:
- Aleksandra Chodasz, Prezes Fundacji Rozwoju „Dobre Życie”
tel. 0-609-08-13-13, e-mail: achodasz@dobrezycie.org - Beata Kwiatkowska, specjalistka ds. rekrutacji, animator
tel. 880-236-864, e-mail: bkwiatkowska@dobrezycie.org
Informacji udzielają również:
- Pani Agnieszka Cynar i Pani Renata Kozdraś, GOK w Niebylcu, tel. (17)2773030
- Pani Małgorzata Pryć, Dyr. Zespołu Szkół w Gwoźnicy Górnej, tel. (17)2773902
- Pani Lucyna Małek-Adamiak, Dyr. Zespołu Szkół w Niebylcu, tel. (17)7462155
Projekt „Lepiej razem – razem lepiej” jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.