Filmy nakręcone w Strzyżowie i Wiśniowej

W ramach projektu “Aktywni lokalnie” młodzież ze Strzyżowa i Wiśniowej działająca w grupach filmowo-fotograficznych wymyśliła i nakręciła filmy związane ze swoimi miejscowościami.

W Wiśniowej młodzież postanowiła wykorzystać przepiękny, zabytkowy park, z którego słynie ich miejscowość i nakręciła klimatyczny film “Piknik z elfami”. O filmie, który powstał można by powiedzieć, że jest to film społeczny ponieważ do jego realizacji uczennice i uczniowie wiśniowskiego gimnazjum zaangażowali członków swojej społeczności lokalnej. Zaprosili mieszkańców na piknik w parku. Na przybyłych czekały już tam bajkowe i malownicze elfy, dobre duszki parku, które przygotowały różnorakie atrakcje. A co wynikło ze spotkania mieszkańców Wiśniowej z duszkami parku zobaczcie na filmie.

Młodzieżowa grupa ze Strzyżowa również postanowiła wykorzystać atuty swojego miasta. W filmie oprócz historii głównego bohatera pokazali piękne plenery i miejsca w ich mieście oraz jego największą atrakcję zabytkowy tunel schronowy z czasów II wojny światowej. Młodzi ludzie nakręcili historię o tym jak ich miasto odwiedza pewien bardzo strudzony podróżnik. Przemierzył już wiele dróg, widział wiele miejsc, ale wciąż szuka tego jedynego, swojego miejsca na świecie. Czy znajdzie go w Strzyżowie?

Młodzież wspierały tutorki: Ola Chodasz i Kasia Malec oraz eksperci: Arkadiusz Ziętek, reżyser, Kamil Dobrowolski, aktor, Maria Raś, plastyczka i Łukasz Grudysz, filmowiec i operator. Instytucje, które wsparły wysiłki ekip filmowych, którym bardzo dziękujemy, w imieniu młodzieży i własnym, za życzliwość i zaangażowanie, to:

  • Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej w Strzyżowie
  • Dom Dziecka w Strzyżowie
  • Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej
  • Ośrodek Kultury w Wiśniowej

Wszyscy młodzi z grup filmowo-fotograficznych podkreślają zgodnie, że dużym przeżyciem była dla nich praca na planie filmowym. Mogli poznać specyfikę pracy na planie filmowym i poczuć się jak prawdziwi aktorzy i realizatorzy.

Był to miło spędzony czas w bardzo interesującym miejscu wśród pozytywnych i wspaniałych ludzi. Dowiedziałam się między innym że nawet krótka scenka może być nagrywana bardzo długo ponieważ każdy detal musi być perfekcyjny – dzieliła się wrażeniami Agnieszka Markowska z gimnazjum w Strzyżowie.
Była bardzo sympatyczna atmosfera. I świetne osoby i trochę nauczyłam się aktorstwa, a zawsze mi się to podobało – mówi Basia Jaksan, uczestniczka projektu.

Filmy zrealizowano w ramach projektu “Aktywni lokalnie”, współfinansowanego ze środków od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, a także ze środków partnerów projektu: Gminy Strzyżów i Gminy Wiśniowa.