We wrześniu i październiku w ramach projektu "Aktywny Strzyżów" przeprowadziliśmy dwie debaty z mieszkańcami gminy Strzyżów. Tematem dyskusji była przyszłość miasta i jego okolic.
Uczestnicy pracowali nad zagadnieniami, które mają szanse być uwzględnione w tworzonej obecnie strategii rozwoju gminy Strzyżów na lata 2016-2025. Było miejsce na marzenia, plany, ale i zgłaszanie problemów oraz propozycje konkretnych działań i deklaracje współpracy. Wszystkie zapiski i notatki oraz prace, które wykonali uczestnicy zostały zabrane przez przedstawicieli Urzędu Gminy Strzyżów i Radnych Miasta Strzyżów.
W różnorodności siła
W debatach łącznie udział wzięło blisko 100 mieszkańców gminy Strzyżów, a wśród nich zarówno młodzież, jak i dorośli. Licznie stawili się uczniowie i uczennice oraz nauczyciele trzech strzyżowskich szkół, pracownicy kultury, organizacji pozarządowych, samorządowcy i emeryci. Uczestnicy pracowali w grupach, gdzie młodzież, dorośli i seniorzy poznawali się nawzajem, słuchali swoich pomysłów i wymieniali się doświadczeniami. Była to dla wszystkich możliwość spojrzenia na siebie nawzajem innymi oczami, bez stereotypów i uprzedzeń. Różnorodność grupy stałą się szansą na wypracowanie bardziej kreatywnych i skutecznych rozwiązań.
Uczestnicy debat pytani przez nas o wrażenia podkreślali, że wychodą z nich pozytywnie zaskoczeni, pełni radości i nadziei na przyszłość. Zakończenie jednej z tebat pokazuje film:
Warsztatowe metody prowadzenia debat
Obie debaty prowadzone były aktywnymi metodami, z wykorzystaniem elementów world cafe i Open Space, ale także kolażu. Dzięki temu wszyscy obecni mocno zaangażowali sie w dyskusję, i każdy miał możliwość wypowiedzenia swojego zdania czy nawet zgłoszenia tematu do pracy w małych grupach. Ramy debat zostały stworzone przez ekipę trenerską naszej Fundacji na czele z jej prezeską, Olą Chodasz, która jest wielką zwolenniczką otwartego, warsztatowego sposobu pracy z ludźmi. W takiej pracy nie ma miejsca na narzekanie, kłótnie, pesymistyczne wizje. To co do tej pory wydawało się dalekie i nierealne pod wpływem rozmów i dyskusji moderowanych przez zaangażowanych uczestniczących wydaje się być na wyciągnięci ręki.