Z blisko stuosobowej grupy, największą aktywnością podczas – będącej osią debaty – pracy w grupach, wykazali się ludzie młodzi i seniorzy. Dopisali również samorządowcy, przedstawiciele kultury i oświaty oraz organizacji pozarządowych.
Do jakich wniosków wspólnie doszliśmy?
Jarosław mógłby wykorzystać potencjał, wynikający z przygranicznego położenia, jak również z lokalizacji nad Sanem. Produkty regionalne i historia renesansowych jarmarków to perły, czekające na odkrycie przez turystów. Wielokulturowość miasta - rozumiana jako rodzinne historie, widoczna w zabytkach i sąsiadujących ze sobą obiektach sakralnych trzech religii – mogłaby wpleść się na stałe w konkretne “produkty” turystyczne czy imprezy kulturalne.
Jednym z częściej przewijających się postulatów był ten o wycofaniu ruchu z płyty rynku, a dalej – o maksymalnym ożywieniu tej przestrzeni – kulturalnie, towarzysko, rekreacyjnie. Nie były to gołosłowne deklaracje czy pobożne życzenia. Pojawiło się kilka naprawdę konkretnych pomysłów inicjatyw społeczno-kulturalno-edukacyjnych do zrealizowania czy to międzypokoleniowo, czy przez różne grupy interesariuszy.
Okazało się, że nawet w małym mieście można działać ponad podziałami. Wystarczy częściej rozmawiać, otworzyć się na pozytywny dialog, bez oskarżania czy wysuwania żądań. To jeszcze jeden ukłon w stronę współpracy młodych z seniorami. Będzie super! Dzięki inicjatywom takim jak debata, dzięki młodym ludziom pełnym energii, którzy przejmą władzę i ...będzie dobrze! – tak obawom jednych, przeciwstawiali się drudzy, mówiąc o mieście, jakim Jarosław będzie za kilka lat.
Rekomendacja – jak angażować mieszkańców
Owocem debaty jest stworzona przez Fundację Rozwoju „Dobre Życie“ rekomendacja jak angażować młodzież i innych mieszkańców na rzecz miasta.
Jest to rodzaj raportu z pracy uczestniczek i uczestników debaty w mniejszych grupach, opatrzony subiektywnym komentarzem Fundacji i cytatami z ewaluacji wydarzenia. Zapraszamy do korzystania z rekomendacji władze miasta, ale też organizacje pozarządowe i każdego, kto chce się włączyć w działania na rzecz otoczenia – w Jarosławiu lub innym mieście. Liczymy na to, że zamieszczone w rekomendacji pomysły i wnioski będą dla Państwa inspirujące.
Zapraszamy również do obejrzenia relacji filmowej z debaty przygotowanej przez telewizję internetową POD24.info. Na nagraniu zarejestrowano wiele bezcennych wypowiedzi mieszkanek i mieszkańców.
Bardziej potrzebne niż finanse
Wszyscy wiedzą dobrze, że bez dofinansowania ani rusz, ale z drugiej strony przyznają, że od braku pieniędzy na konkretne działania gorszy jest brak inicjatywy. Podczas wysuwania postulatów pojawiły się propozycje wspólnego sięgania po zewnętrzne finansowanie, jeśli w kasie miasta faktycznie brakuje środków. A także postulaty inicjatyw, które wymagają nie tyle dotacji, co współdziałania i dobrej woli.
– Debata była szansą na rozmowę w szerokim gronie. Jednym z naszych priorytetów było stworzenie atmosfery życzliwości, otwartości i współpracy, aby wspólnie spędzony czas był wartościowy. By przynosił nowe kontakty, pomysły na ambitne i realistyczne inicjatywy na rzecz miasta i jego mieszkańców – mówi Aleksandra Chodasz, prezeska Fundacji Rozwoju “Dobre Życie”, inicjatorka wydarzenia.
Tak podsumował wydarzenie Bogdan Wołoszyn, zastępca burmistrza ds. społecznych: “Chciałem podziękować za sposób przeprowadzenia tej debaty. To fantastyczny pomysł, który przyniósł wiele ciekawych inicjatyw (…) Pojawiły się oczywiście słowa krytyki i te z pokorą przyjmuję. Jest to zawsze wynik prawdziwej debaty i super, że tak się dzieje. (…) Aby ten rynek żył, to jest najważniejszy postulat naszego dzisiejszego spotkania i postaramy się, aby w najbliższym czasie tak się działo.”
Jesteśmy przekonani, że jest sens powtarzać tego typu działania. Głównie dlatego, że poruszają serca i skłaniają do refleksji nad miejscem, w którym się żyje.