Wielki napis AKTYWNE KROSNO stworzony przez ponad 200 osób, a cała akcja filmowana z powietrza. Największa z dotychczasowych akcji młodzieży krośnieńskiego II Liceum Ogólnokształcącego im. Konstytucji 3 Maja uczestniczącej w projekcie "Obywatel PRO" miała miejsce 2 maja na lotnisku w Krośnie przy okazji XV Górskich Zawodów Balonowych. Do wspólnej zabawy i współpracy zaproszono 13 różnych grup z Krosna oraz uczennice i uczniów z LO w Strzyżowie.
- Pomysł na akcję narodził się podczas warsztatów w lutym. Młodzież chciała coś zrobić dla rozwoju gospodarczego regionu, ożywić lotnisko, przyciągnąć turystów i inwestorów. Zwróciliśmy się do Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza oraz Fundacji Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej. Akcja znalazła poparcie i stała się częścią znanych w całej Europie “Balonów nad Krosnem”. Kolejny raz potwierdziło się, że warto marzyć i dzięki współpracy działać z rozmachem - mówi Aleksandra Chodasz, prezeska Fundacji Rozwoju “Dobre Życie”.
- Kiedy w marcu zaczęliśmy przygotowywać akcję wydawało nam się, że nie będzie to takie trudne, lecz z biegiem czasu okazało się, że każde nasze działanie musiało być zatwierdzone przez odpowiedni organ, praktycznie na wszystko musieliśmy dostać zgodę. Kosztowało to nas wiele pracy, ale było warto - mówi Dominika Moskal, uczennica II LO z Krosna.
- Organizacja happeningu była szansą na sprawdzenie swoich umiejętności w tworzeniu różnego rodzaju pism, prowadzeniu wywiadów między innymi ze współorganizatorem XV Górskich Międzynarodowych Zawodów Balonowych panem Zygmuntem Jerzykiem, co dla mnie było niezwykle istotne, gdyż wiąże się z moimi planami na przyszłość - mówi licealistka, Dagmara Zajdel.
W akcji wzięli udział: Pan Bronisław Baran, wiceprezydent miasta Krosna, Pan Zygmunt Rysz, naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu oraz Pani Anna Dubiel i Pan Zdzisław Dudycz, jako reprezentanci Urzędu Miasta; Akademia Piłki Nożnej Bardomed, Aeroklub Podarpacki, Spadochroniarze, Aktywny Klub Emerytów z Polanki, Zespół Tańca Estradowego “Fragolin”, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Krośnie, Krośnieńskie Towarzystwo Cyklistów, reprezentanci Młodzieżowej Rady Miasta Krosna, uczennice i uczniowie z ZS nr 4 i Szkoły Podstawowej nr 15 w Krośnie, uczestnicy projektu “Obywatel PRO” ze Strzyżowa oraz wielu przechodniów zainteresowanych tym poruszeniem. Operatorem drona, czyli kamery filmującej wydarzenie z powietrza, był Pan Mariusz Rzeszutek. Operatorem kamery naziemnej i fotografem był Michał Szal. Nad całością przebiegu wydarzenia czuwały uczennice z II LO w Krośnie pod czujnym okiem Anny Ferenc i Beaty Piech, tutorek z Fundacji Rozwoju “Dobre Życie”. Happening był zwieńczeniem ich kilkumiesięcznej współpracy i działań na rzecz Krosna.
- Jest nam bardzo miło, że nasza akcja została tak dobrze odebrana. Często słyszmy narzekania na nasze miasto. Niestety, jeżeli sami czegoś nie zdziałamy, nic nie wskóramy. Mamy nadzieję, że ta akcja, jak i inne przez nas wcześniej organizowane, zmienią nastawienie Krośnian i obalą stereotypy na temat młodzieży - mówi Weronika Krasowska.
Aktywność procentuje. Zdobywanie nowych doświadczeń, pokonywanie przeszkód, które pojawiają się na naszej drodze z pewnością uodparniają nas i przygotowują do dalszych działań - osobistych i zawodowych. Mieszkańcy Krosna doskonale o tym wiedzą. To dzięki ich aktywności możliwe było przeprowadzenie happeningu "AKTYWNE KROSNO".
- Akcja dostarczyła mieszkankom i mieszkańcom nie tylko dobrej zabawy, była to też szansa na nawiązanie znajomości, odczucie ducha współdziałania, a stowarzyszenia i grupy zaproszone do współpracy mogły pokazać się w działaniu. - mówi Gabriela Bęben, jedna z licealistek współorganizujących happening.
Więcej o rezultatach działań młodzieży
Więcej zdjęć i możliwość dodawania komentarzy
Fundacja Rozwoju “Dobre Życie” z projektem "Obywatel PRO" jest w II Liceum Ogólnokształcącym im. Konstytucji 3 Maja w Krośnie obecna od września. Ideą przedsięwzięcia jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego i wspieranie młodzieży w działaniach na rzecz społeczności lokalnych. Te są prowadzone równolegle w czterech szkołach - dwóch na Podkarpaciu (w Krośnie i Strzyżowie), przy wsparciu Fundacji i dwóch na Mazowszu, gdzie liderem jest Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA. Projekt jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.