Ideą projektu jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego i wspieranie młodzieży w działaniach na rzecz społeczności lokalnych. Aby być skutecznym rozpoczęliśmy od warsztatów dla nauczycieli z podkarpackich i mazowieckich szkół ponadgimnazjalnych oraz trenerek projektu. Warsztaty poprowadzili litewscy trenerzy z organizacji partnerskiej VSI „Griaunam”. Nauczyciele i trenerki poznawali nowe metody pracy z młodzieżą i motywowania uczniów do działań obywatelskich. Mieli też szansę lepiej się poznać, wymienić się doświadczeniami oraz pochylić nad własnymi marzeniami i ich realizacją. Trenerzy z VSI “Griaunam” sięgali po różne, czasem niekowencjonalne, metody z zakresu edukacji holistycznej. Jedną z nich był długi leśny spacer w milczeniu. Litewscy prowadzący zachęcali do porzucania schematów w myśleniu i poszukiwania nowych rozwiązań. Kreatywności i otwartości nigdy za wiele!
Po pierwsze zachęcić do działania dla samych siebie
Działania z młodzieżą prowadzone przez Fundację Rozwoju “Dobre Życie” w II LO im. Konstytucji 3 Maja w Krośnie oraz LO im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie rozpoczęły się we wrześniu 2013. Zespół Fundacji aktywnie zaangażował się w przygotowanie wyborów do samorządu szkolnego. Dla zwrócenia uwagi na zalety działalności samorządowej, zorganizowano dla wszystkich klas warsztaty na temat przywództwa, aktywności społecznej i zdobywania praktycznych umiejętności w działaniu. Trenerzy i wolontariusze współpracujący w projekcie służyli licealistom pomocą i udzielali niezbędnych rad podczas prowadzonej przez nich kampanii wyborczej. Byli również obecni w dniu wyborów i przy oficjalnym ogłoszeniu wyników.
W ostatni weekend września, wybrani samorządowcy wyjechali na specjalnie przygotowane dla nich warsztaty. Przez trzy dni przygotowywali się do pracy na rzecz swojej społeczności szkolnej i lokalnej. Trenerki związane z STOP-KLATKĄ i “Dobrym Życiem”, czyli dwiema organizacjami realizującymi projekt, przekazywali wiedzę na temat budowania zespołu, motywacji, a także organizacji i promocji wydarzeń. Dodatkowo, podczas warsztatów, przedstawiciele każdej szkoły stworzyli plan interaktywnej akcji zachęcającej innych uczniów i uczennice do wzięcia udziału w projekcie Obywatel PRO. Młodzi samorządowcy wprowadzili swoje pomysły w życie i planowane akcje zrealizowali 22 października w Strzyżowie i 23 października w Krośnie. Flashmoby inaugurujące projekt spędziliśmy w tańcu, w atmosferze pełnej energii i radości. Wspólne występy samorządców i ich przyjaciół pokazały jak dużo dobrego może przynieść wspólne działanie. Wydarzenia inaugurujące projekt i zapowiadające kolejne aktywności projektu „Obywatel PRO” znalazły poparcie dyrekcji i wielu nauczycieli w szkołach. Pan Zbigniew Hołówko, dyrektor liceum w Strzyżowie, podkreślił podczas inauguracji, że szkoła jest miejscem nauki, ale również zabawy i dodatkowych aktywności.
Warsztaty z dramą i metodą projektową
W listopadzie odbyły się pierwsze dramowe warsztaty. Trenerki i wolontariusze poruszyli z młodzieżą, poprzez wchodzenie w role i szereg ćwiczeń grupowych zagadnienia efektywnej komunikacji i współpracy w zespole. Kolejne zajęcia dotyczyły pracy metodą projektową, w tym diagnozy środowiska. Wszystko to po to, aby już od lutego młodzież gotowa była do realizacji własnych projektów. Ostatnią dawką wiedzy i okazją do integracji tuż przed samodzielnymi działaniami, będzie zimowy trening obywatelski w Czudcu. W dniach 14-16 lutego 2014, dla ponad 30 osób uczestniczących w projekcie w Krośnie i Strzyżowie, warsztaty poprowadzą trenerzy z Litwy w asyście polskich trenerów i tłumaczy – Aleksandry Chodasz i Arkadiusza Ziętka.
Mamy nadzieję, że poszczególne etapy projektu przyczynią sie do budowania postawy tytułowego “Obywatela PRO”, a młodzi licealiści zyskają motywację do działania oraz rozwiną kompetencje współpracy i komunikacji. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania z licealistami i ich pomysły dotyczące działań na rzecz społeczności lokalnych. Finały autorskich projektów młodzieżowych w maju, a tuż po nich Przegląd Młodzieżowych Inicjatyw Obywatelskich!