Projekt “Zaloguj się do działania” realizowany przez Fundację Rozwoju “Dobre Życie” jest na prostej przed metą. Wiele zostało zrobione, ale najważniejsze przed nami. To prezentacja umiejętności i praktycznej wiedzy, którą 46 młodych osób z siedmiu gimnazjów Gminy Strzyżów zdobyła m.in. podczas dwóch wyjazdowych treningów. Jeden z nich dotyczył kompetencji społecznych i obywatelskich, w tym komunikacji i pracy w zespole, drugi - metody projektowej. Młodzi działali też w kilkuosobowych zespołach i przygotowując własne inicjatywy współpracowali z tutorkami, caochem i ekspertami z wybranych dziedzin sztuki.
Poniżej prezentujemy inicjatywy stworzone przez młodzież. Różnią się treścią, formą, środkiem przekazu. Każda odpowiada na lokalne potrzeby zauważone przez młodzież i pokazuje jej zaangażowanie, pasje, kompetencje i patriotyzm lokalny. To właśnie edukacja obywatelska w praktyce!
Fotograficzny Dobrzechów
“Festiwal Serc” odbył się 6 lutego 2016. Zjednoczył on przy wspólnej pracy twórczej uczennice i uczniów z Zespołu Szkół w Dobrzechowie. Całość rozpoczęło otwarcie wystawy zdjęć inspirowanych miłością w literaturze i filmie autorstwa Kamila Cieśli, Natalii Pigary i Aleksandry Tęcza. Chętnych do wcielenia się w postaci z “Lalki”, “Titanica”, “Królewny Śnieżki”, “Małego Księcia” nie brakowało, a dzięki strojom z epoki udostępnionym przez Teatr im. W. Siemaszkowej z Rzeszowa oraz przy wsparciu eksperckim Maćka Rałowskiego z Kolektywu Robin Holm zdjęcia były czystą przyjemnością. Na Festiwalu zobaczyliśmy też przedstawienie “Romeo i Julia” i usłyszeliśmy koncert piosenek o miłości. Odbyła się także dyskoteka i ciekawe spotkania przy poczęstunku. W dobrej, otwartej i serdecznej atmosferze świętowaliśmy nietypowy dzień miłości.
Tutorką grupy była Ewelina Jurasz, a nauczycielką-opiekunką grupy ze strony szkoły Katarzyna Baran.
Międzypokoleniowe Grodzisko
Młodzież ze szkoły w Grodzisku w ramach swojej inicjatywy postanowiła nakręcić film “Dzieciństwo kiedyś i dziś“. Zangażowała do tego osoby w różnym wieku, zarówno seniorów jak i młodzież. Wszyscy oni opowiadali o swoich wspomnieniach z dzieciństa (ulubione zabawy, zabawki itd). Premiera filmu odbyła się 22 stycznia 2016 w Zespole Szkół w Grodzisku na uroczystości z okazji dnia Babci i Dziadka. Było mnóstwo gości. Jednak młodzi na tym nie poprzestali i kolejny pokaz ich filmu odbył się 9 lutego br w Dziennym Domu “Senior-WIGOR” w Zawadce. Prezentacji filmowej towarzyszył występ muzyczny seniorów, samej młodzieży, jak i kącik plastyczny. Prace przy filmie w tej grupie wspierali eksperci: Andrzej Łapkowski (operator i montaż filmu), Bernadeta Szczypta (dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów, która pokazała młodzieży jak prowadzić wywiady z seniorami) oraz tutorka z ramienia Fundacji “Dobre Życie”, Beata Piech oraz nauczycielka-opiekun ze szkoły Elżebieta Szypuła.
Twórczy Żyznów
W dniu 11 lutego 2016 odbyło się spotkanie, podczas którego nastąpiło uroczyste otwarcie i przekazanie do użytkowania świetlicy szkolnej w Zespole Szkół w Żyznowie. Przygotowanie i wyposażenie pomieszczenia odbyło się w ramach inicjatywy młodzieży uczącej się w klasach gimnazjalnych w/w szkoły. Wykonanie zadania wymagało od młodzieży pozyskania środków materialnych i finansowych, wiele pracy w przygotowaniu przestrzeni (projektowanie, malowanie ścian, skręcanie mebli), chęci i wizji. Spotkanie było okazją do wspólnego świętowania i radości po wykonanej pracy. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz Żyznowa i Strzyżowa, przedstawiciele miejscowych organizacji pozarządowych, liczni sponsorzy, rodzice i uczniowie. Dziś ze świelicy korzystają dzieci i młodzież z Żyznowa i okolic. W małej, ale kolorowej i przyjaznej sali mieści się czasem 40 osób, co dowodzi trafności wyboru zespołu i olbrzymiego sukcesu tego przedsięwzięcia.
Tutorką zespołu młodzieżowego ze strony Fundacji była Monika Curyło, a nauczycielką-opiekunką projektu ze strony szkoły Elżbieta Nowak.
Żarnowska wystawa
Piątka młodych ludzi z gimnazjum w Żarnowej zorganizowała wystawę fotograficzną pt. “Spójrz inaczej”. Wernisaż odbył się 14 lutego o godz. 16.00 w Domu Ludowym w Gliniku Charzewskim. Zdjęcia opowiadają o codzienności młodzieży, trudnościach, których doświadczają, jak też o sposobach na ich przezwyciężanie. Wszystkie zdjęcia powstały na bazie pomysłów młodych uczestniczek i uczestników projektu, ich doświadczeń i sposobu patrzenia na świat. Zostali oni również modelami na zdjęciach, które wykonał Łukasz Grudysz z Fundacji im. Jana Grudysza. Dodatkową atrakcją wernisażu było, to że niektóre z fotografii ożyły, a ich bohaterowie opowiedzieli o swoich dylematach. Etiudy aktorskie i filmowe do zdjęć przygotowała młodzież przy wsparciu aktora, Kamila Dobrowolskiego. Zamierzeniem inicjatywy było, aby nie tylko rówieśniczki i rówieśnicy, ale też dorośli, spójrzeli inaczej, bardziej optymistycznie, na trudności jakie spotykają ich w życiu. Celem było również zwrócenie uwagi na potencjał młodzieży i na to, że warto go wykorzystać lokalnie. Wystawa była również prezentowana w Zespole Szkół w Żarnowej oraz na Uniwersytecie Rzeszowskim.
Tutorką zespołu młodzieżowego ze strony Fundacji była Katarzyna Malec, a nauczycielem-opiekunem projektu ze strony szkoły Piotr Matłosz.
Serialowo-kawiarniany Strzyżów
Pomysłem młodzieży z Zespołu Szkół w Strzyżowie jest stworzenie miniserialu. Dotychczas powstały 3 krótkie odcinki. Każdy o różnej tematyce. Młodzi eksponują m.in. niszczycielską siłę plotki, dołujące wywyższanie się i negatywny wpływ używek i presji rówieśniczej. Nie tylko pokazują problemy, ale też podjęli trud poszukiwania rozwiązań. Tematy do odcinków zostały wskazane przez mieszkańców Strzyżowa i okolic. Młodzież przeprowadziła wśród nich ankietę, zyskując cenne informacje. Premiera filmów odbyła się podczas otwarcia stworzonej przez młodzież międzypokoleniowej kawiarni społecznej o nazwie S3 cafe. Chociaż kawiarnia istniała tylko jedno popołudnie to młodzież, zagospodarowując dwie sale Muzeum Samorządowego Ziemi Strzyżowskiej, zaznaczyła w ten sposób potrzebę mieszkańców i będzie dążyć do powstania takiej kawiarni na stałe. Tutorką grupy była Ola Chodasz, prezeska Fundacji “Dobre Życie”, opiekunką grupy ze strony szkoły i jedną z inicjatorek projektu “Zaloguj się do działania” jest Małgorzata Sołtys, nauczycielka j. niemieckiego i radna Gminy Strzyżów. Filmy nakręcił i zmontował Andrzej Łapkowski. W poszczególne role wcieliła się sama młodzież, która wcześniej przygotowała scenariusze i storyboardy do każdego z odcinków. Premiera
Teledysk w Wysokiej Strzyżowskiej
Młodzież z tej miejscowości w ramach swojej inicjatywy postanowiła nakrecić teledysk, który prómować będzie ich małą ojczyznę. Razem z ekspertem, Pawłem Steczkowskim został nagrana muzyka. Ideą mlodzieży było zaangażowanie w swoją produkcję jak najszerszego grona lokanej społeczności. Dlatego w nagraniu dzwięku wspierały ich Panie z Koło Gospodyń Wiejskich w Wysokiej Strzyżowskiej - Dół oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Wysokiej Strzyżowskiej - Góra. Podczas nagrań obrazów do teledysku młodzież otrzymała wsparcie Łukasza Grudysza, filmowca z Fundacji im. Jana Grudysza. Również i na tym etapie młodzi angażowali mieszkańców, swoich sąsiadów.
Proces powstawania teledysku wspierała tutorka grupy, Beata Piech, oraz nauczycielka-opiekun, Róża Muniak. Premiera teledysku odbyła się podczas uroczystości zorganizowanej w Zespole Szkół w Wysokiej Strzyżowskiej w marcu 2016.
Filmowa Godowa
W czasie finału swoich działań w Godowej, który już się odbył, 15 stycznia 2016, młodzież zorganizowała “Wieczór filmowy”. Wyświetlony został m.in. film “Siostry Wampirki”, po którym odbyła się dyskusja z mieszkankami i mieszkańcami nt. sztuki filmowej oraz warsztaty. Ponadto w trakcie wieczoru powstała animacja w wykonaniu Marty Żurek, a jej bohaterami została młodzież. W ten sposób powstała krótka pozytywna produkcja filmowa.
Tutorką godowskiej grupy jest Ewelina Jurasz, a nauczycielem-opiekunem ze strony szkoły Katarzyna Rachwał.
Wszystkie inicjatywy są częścią projektu “Zaloguj się do działania” realizowanego przez Fundację Rozwoju „Dobre Życie” w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. Projekt wspiera islandzka firma Ildi i Gmina Strzyżów.