Wakacje w naszej Fundacji zaczęły się bardzo ciekawie i pracowicie. W dniach 28-30 czerwca 2016 przeprowadziliśmy aktywny trening podczas którego młodzi ludzie z wiśniowskich i strzyżowskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych ćwiczyli kompetencje przydatne w działaniach społecznych. Były to umiejętności związane z komunikacją i współpracą w zespole, wykorzystywaniem mocnych stron i możliwości do społecznego działania, identyfikacją lokalnych problemów i potencjałów oraz zastosowaniem metody projektowej. Pracowaliśmy też nad zaufaniem, odpowiedzialnością i komunikowaniem swoich potrzeb i spostrzeżeń, czyli kluczowymi elementami pracy zespołowej. Przy konstruowaniu programu treningu ważne było dla nas to, aby umiejętności jakie wyniesie z niego młodzież były przydatne nie tylko podczas realizacji inicjatyw projektowych, ale również później, w ich przyszłym życiu i pracy.
Przy tworzeniu programu treningu przyjęliśmy podstawową zasadę, którą można streścić hasłem “mało gadania - dużo działania”. Taki też chcieliśmy, aby był ten trening - aktywny, dynamiczny, angażujący młodzież na różnych poziomach: intelektualnie, emocjonalnie i ruchowo. Dlatego nie prowadziliśmy pogadanek i wykładów, ale wykorzystywaliśmy metody aktywne m.in. naszą ulubioną i sprawdzoną metodę dramy oraz ćwiczenia z teatru improwizowanego. Więcej o metodach naszej pracy piszemy wydanej w kwietniu tego roku publikacji “Aktywne metody pracy z młodzieżą”.
Stworzyliśmy też młodzieży warunki do wymyślenia własnych mikroprojektów: podchodów z zadaniami zespołowymi, konkursów, lekcji tańca i pokazów filmowych. Ich realizacja i omówienie były próbą generalną przed inicjatywami, jakie ponad 30 młodych osób z projektu “Aktywni lokalnie” będzie realizować od lipca do października 2016 r. w dwóch podkarpackich gminach, Strzyżowie i Wiśniowej.
Trzy dni treningu były dla nas ekscytującym i efektywnie spędzonym czasem. Kolejny raz przekonaliśmy się, że młodzież jest bardzo chętna do działania, otwarta na problemy i potrzeby społeczne. Teraz przed młodymi uczestniczkami i uczestnikami projektu diagnoza społeczności w których żyją, w tym spotkania z radnymi i mieszkańcami, gromadzenie pomysłów na działania odpowiadające lokalnym problemom i potencjałom oraz realizacja na ich podstawie projektów filmowych, fotograficznych i teatralnych. Już nie możemy się doczekać dalszej pracy z zespołami młodzieżowymi, a przede wszystkim efektów tych działań.
Projekt “Aktywni lokalnie” jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, a także ze środków partnerów projektu: Gminy Strzyżów i Gminy Wiśniowa.
W projekcie bierze udział młodzież z następujących szkół:
- Gimnazjum im. Orląt Lwowskich w Wiśniowej
- Gimnazjum im. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Strzyżowie
- Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie
- Zespół Szkół Technicznych w Strzyżowie
Przy realizacji projektu współpracują z Fundacją także lokalne organizacje i instytucje, w tym m.in.:
- Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej w Strzyżowie
- Ośrodek Kultury w Wiśniowej