Nasza Fundacja realizuje obecnie projekt z młodzieżą pn. “Aktywni lokalnie” na terenie dwóch gmin partnerskich, Strzyżów i Wiśniowa. Zespoły młodzieżowe organizują inicjatywy społeczno-kulturalne związane ze swoimi miejscowościami i tym, co ważne dla mieszkańców. Tematy zostały wybrane przez młodzież po prowadzonej przez nią diagnozie środowiska, czyli rozejrzeniu się dookoła siebie, rozmowach z ludźmi, w tym radnymi. Finały działań młodzieży odbędą się we wrześniu 2016 roku. A co to będzie? Uchylamy przed Wami rąbka tajemnicy i zapraszamy do uczestniczenia wraz z nami w tych wydarzeniach.
Spektakle wizualne
Spektakle, które przygotowują młodzieżowe zespoły teatralne przy współpracy z ekspertami będą mieć innowacyjną formę teatru wizualnego. Widowiska odbywać się będą bez użycia słów. Fabuła, emocje i postaci przedstawione będą za pomocą gry świateł i cieni, muzyki oraz poruszających się w tej scenerii aktorów, którzy będą opowiadać historie przy pomocy swoich ciał. Aktorami są młodzi ludzie z wiśniowskich i strzyżowskich szkół - dwóch gimnazjów, liceum i technikum. Tutorką zespółów teatralnych jest Beata Piech. Nad profesjonalną stroną prób czuwa lubelski aktor i reżyser Jarosław Figura, który jest wybitnym specjalistą od tego tego typu widowisk na skalę ogólnoświatową (grał w spektaklach wizualnych w ponad 50 krajach).
Warto zobaczyć oba spektakle:
- w Wiśniowej 11 września 2016r. o godzinie 18.00 w Ośrodku Kultury w Wiśniowej
- 25 września o godzinie 17.00 w zabytkowym tunelu schronowym w Strzyżowie, którego opiekunem jest partner wydrzenia, Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej.
Młodzież, wspólnie z pracującymi z nimi ekspertami, stworzyła filmowe zaproszenia na swoje inicjatywy teatralne:
Filmy i wystawa fotograficzna
W Strzyżowie i Wiśniowej młodzież przygotowuje również filmy i zdjęcia związane ze swoimi miejscowościami. Młodzi uczestniczyli już w warsztatach, na których wspólnie tworzyli scenariusze filmów oraz poznawali zasady związane z pracą na planie filmowym. Warsztaty prowadził Arkadiusz Ziętek, doświadczony reżyser. Młodzież z obydwu grup chce pokazać swoje miejscowości, ale nie w tradycyjny, reporterski sposób. Młodzi chcą zachęcić turystów i inwestorów do zainteresowania się Strzyżowem i Wiśniową. Chcą też skłonić mieszkańców, do spojrzenia na swoje otoczenie z nowej perspektywy. W realizacji ambitnych planów pomoże im Łukasz Grudysz, filmowiec z Krosna oraz tutorki, Ola Chodasz i Kasia Malec.
Zespół strzyżowski przygotowuje się do nakręcenia historii związanej z zabytkowym tunelem schronowym. Będzie to zaskakująca historia w hollywoodzkim stylu, z szybką akcją, pościgami, ucieczkami, zwrotami akcji. No i jak to w tego typu filmach bywa, z zaskakującym zakończeniem.
Młodzież z Wiśniowej już rozpoczęła przygotowania do wystawy fotograficznej “Szczęśliwe chwile”. Zamiast czekać na te chwile, sama zaczęła je tworzyć organizując dla mieszkańców tulenie się, inaczej zwane darmowym przytulaniem. Mieszkańcy reagowali bardzo przyjaźnie, co zarejestrował aparat Łukasza Grudysza.
A już wkrótce młodzi wcielą się w kolorowe duszki Parku w Wiśniowej. 17 września od godz. 15.00 elfy wciągną mieszkańców w gry i zabawy, puszczanie baniek mydlanych, malowanie i piknikowanie. Serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów.
Jednocześnie prosimy:
- w miarę możliwości, przynieś ze sobą koc, ciasto lub owoce
- weź ze sobą zgodę rodziców na udział w filmie wypełnioną na naszym formularzu (osoby dorosłe mogą podpisać zgodę na miejscu).
Premiery obu filmów oraz wystawa przewidziane są podczas debat z mieszkańcami Strzyżowa i Wiśniowej w październiku 2016, a następnie filmy będą udostępnione i promowane w internecie, aby popularyzować walory regionu i rezultaty pracy młodzieży.
Zapraszamy też do przeczytania o przygotowaniach młodzieży do pracy nad własnymi inicjatywami lokalnymi. Nasza Fundacja specjalizuje się w wydobywaniu potencjału młodych ludzi i ich rozwoju. Jeśli Ty lub Twoja organizacja też się na tym zna lub chcesz skorzystać z naszych doświadczeń zapraszamy do współpracy.
Wydarzenia realizowane w ramach projektu “Aktywni lokalnie”, współfinansowanego ze środków od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, a także ze środków partnerów projektu: Gminy Strzyżów i Gminy Wiśniowa.
Grantodawcy i partnerzy projektu:
Partnerzy inicjatyw młodzieży: