Dwie grupy młodzieży, dwa miasta, jedna idea – stworzyć wspólną przestrzeń działania, która obudzi aktywność wśród młodzieży w regionie! Idea ta przyświeca licealistom z II Liceum im. Konstytucji 3 Maja w Krośnie oraz Liceum im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie. Ponad 30 osób z tych dwóch szkół od listopada 2013 roku bierze udział w projekcie Obywatel PRO, realizowanym przez Fundację Rozwoju „Dobre Życie”.
Teraz, gdy powoli zbliża się czas finału projektu, a emocje po ostatnim happeningu w Krośnie jeszcze nie opadły, bo przecież pokazaliśmy jak bardzo Aktywne jest Krosno warto podsumować dotychczasowe działania happpeningowe młodzieży – a było ich sporo. Niżej zamieszczamy je w kolejności realizacji.
„Uśmiechnięte Krosno”
Śmiało możemy powiedzieć, że 8 marca 2014 w Krośnie był dniem wyjątkowym, jeżeli chodzi o liczbę uśmiechających się ludzi na ulicach. A to wszystko za sprawą pogodnej młodzieży z II LO im. Konstytucji 3 Maja. „Uśmiechnięte Krosno”, bo tak brzmi hasło akcji, miało pokazać wszystkim jak wiele radości może dać jeden, mały uśmiech. Przechadzając się po Krośnieńskim rynku i w jego okolicach, młodzież wręczała przechodniom samodzielnie zrobione pudełeczka, w których znajdowały się cytaty zachęcające do podnoszenia kącików ust w wyrazie zadowolenia i przekazywania tej pozytywnej energii dalej. Dodatkowo młodzi zachęcali mieszkańców swojego miasta do refleksji pytając czy warto się uśmiechać i kiedy się uśmiechają. Efekty zadziwiające - uśmiechali się wszyscy, starsi, młodzież, dzieci, a nawet… zwierzęta!
„Wiosenne Rewolucje” w Strzyżowie
Działania młodzieży w pierwszy dzień wiosny podsumować można w trzech słowach: teatr, fotobudka i radość! 21 marca młodzi zaprezentowali swą dotychczasową działalność w grupie radiowej, odbył się spektakl teatru improwizowanego przygotowany przez 7 osób, a w fotobudce każdy chętny uczeń czy nauczyciel mógł sfotografować się w wybranym przez siebie przebraniu, odpowiadając jednocześnie na kluczowe pytanie badania „Co sprawia mi radość”. Wyniki badania zostały opracowane statystycznie, a efektem końcowym pracy grupy jest wielkoformatowy plakat zawierający fotografie powstałe w fotobudce oraz ich opracowanie. Plakat został nadrukowany na plexi i zawisł na ścianie w LO w Strzyżowie, gdzie realizowany jest projekt. Jak myślicie, co sprawia największą radość licealistom i ich nauczycielom? Wśród odpowiedzi znalazły się m.in. przyjaciele, wybrane przedmioty szkolne i sport oraz uśmiech i... życie. Pełną fotorelację z wydarzenia zamieściliśmy na naszej stronie na Facebooku.
„Kreatywne Krosno”
Każdy, kto pojawiał się na krośnieńskim rynku 27 marca 2014 mógł na przygotowanym przez młodzież wielkim banerze z hasłem akcji: „Kreatywne Krosno”, napisać/narysować coś od siebie. Z minuty na minutę napis wypełniał się kolorami, a mieszkańcy i turyści chętnie dorysowywali kolejne elementy. W ten sposób powstała unikatowa grafika pokazująca, że Krosno jest kreatywne, trzeba tylko odrobiny inicjatywy, aby tę kreatywność wydobyć.
“Rozmarzone Krosno”
Balony z helem, ogon z marzeniami Krośnian na kolorowych karteczkach, rozmowy z przechodniami i urzędnikami, ankieta o marzeniach przeprowadzona w formie krótkich wywiadów – tak w skrócie podsumować można 3 kwietnia 2014, tak kolorowy dla Krosna dzień. Uwaga - okazało się, że 100% spośród 90 osób, z którymi młodzież przeprowadziła wywiady uważa, że warto mieć marzenia, a 70% osób zrealizowało już nawet kilka swoich marzeń, pomimo trudności. A jak jest z naszym stosunkiem do marzeń i ich realizacją? Realizację autorskiego happeningu licealistek i licealistów z Krosna wspierała kilkuosobowa ekipa ze Strzyżowa.
Darmowe przytulanie w Strzyżowie
23 kwietnia 2014 młodzież zorganizowała happening na strzyżowskim rynku, gdzie rozdawała uściski w akcji „Darmowe przytulanie”. Akcja spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem mieszkańców w każdym wieku, była też dla młodzieży kolejną okazją do rozmów z mieszkańcami – tym razem o roli przytulania i życzliwości w relacjach międzyludzkich. Fotorelację z wydarzenia zamieściliśmy na naszej stronie na Facebooku.
“Aktywne Krosno”
2 maja 2014, podczas jeden z największych imprez plenerowych w południowej Polsce, „Balonów nad Krosnem”, Obywatele PRO z krośnieńskiego liceum wspierani przez uczestników projektu ze Strzyżowa przeprowadzili akcję „Aktywne Krosno”. Na terenie lotniska, na specjalnie wydzielonym do tego miejscu ponad 200 osób ułożyło się w jeden napis, hasło akcji: „Aktywne Krosno”. Wszystko to zostało nakręcone z ziemi i z powietrza. Na naszej stronie internetowej zamieściliśmy pełną relację foto i video z wydarzenia.
Audycja radiowa
Dzięki współpracy z dziennikarką Polskiego Radia, Bernadetą Szczyptą, młodzież miała okazję zapoznać się z tajnikami tworzenia audycji radiowej i posmakować pracy twórczej podczas samodzielnego jej tworzenia. Tematem audycji stało się miasto Strzyżów i możliwości spędzania w nim wolnego czasu. Dla zdiagnozowania opinii mieszkańców na ten temat, uczestnicy i uczestniczki projektu przeprowadzili sondę uliczna, wywiad z Panem Marianem Papugą, lokalnym przedsiębiorcą, a wnioski z przeprowadzonych padań przedstawili Burmistrzowi Miasta Strzyżów. Sukcesem wynikłym z tych działań, jest obietnica stworzenia w mieście przestrzeni, gdzie za darmo można będzie zdrowo spędzać czas wolny czyli siłowni na powietrzu. Natomiast efekt pracy młodzieży, czyli audycję radiową usłyszeliśmy w Polskim Radio Rzeszów 12 maja 2014. Fotorelację z wyjazdu młodzieży do radia zamieściliśmy na naszej stronie na Facebooku.
Spotkajmy się 22 i 29 maja
22 maja młodzież ze Strzyżowa przeprowadzi angażującą wszystkich uczestników debatę "Rola młodzieży w rozwoju regionu". Zapraszamy władze samorządowe, przedstawicieli i przedstawicielki organizacji pozarządowych, media, młodzież ze szkół średnich i gimnazjalnych i wszystkich zainteresowanych tematem.
Wszystkie działania młodzieży, w tym filmy podsumowujące działania w obu miastach, będzie można zobaczyć podczas podsumowania projektu 29 maja 2014 r. w Krośnie. Wtedy to młodzież strzyżowska i krośnieńska oraz zaproszeni goście zaprezentują swoje działania na rzecz otoczenia i podzielą się swoimi doświadczeniami podczas Przeglądu Młoidzieżowych Inicjatyw Obywatelskich i debaty prowadzonej z elementami metody open space. Każdy jest mile widziany – zapraszamy!
Kulisy przedsięwzięć młodzieży
Od listopada 2013 do lutego 2014 młodzież uczestniczyła w cyklu siedmiu warsztatów obywatelskich prowadzonych aktywnymi metodami, w tym dramą stosowaną. Brała też udział w wyjazdowym treningu prowadzonym przez litewską organizację partnerską. Następnie, pracując w kilkuosobowych zespołach, pod okiem tutorek i wolontariuszek z Fundacji „Dobre Życie”, rozpoczęła aktywne działania na rzecz swoich społeczności lokalnych. Inspiracją do działań były m.in. wywiady prowadzone przez młodzież z mieszkańcami, nauczycielami-opiekunami projektu z liceów z Krosna i Strzyżowa oraz warsztaty prowadzone przez ekspertów.
Kadra projektu
Edukacja młodzieży i współpraca z nią była możliwa dzięki współdziałaniu ludzi twórczych, kompetentnych i zaangażowanych:
Liderka merytoryczna: Aleksandra Chodasz
Tutorki i trenerki: Aleksandra Chodasz, Anna Ferenc, Beata Kwiatkowska (wrzesień-grudzień 2013), Beata Piech, Anna Wójcik
Nauczyciele-opiekunowie projektu ze szkół partnerskich: Barbara Modliszewska, Anna Przybyłowicz, Dorota Skura, Matusz Suchodolski
Wolontariusze: Monika Curyło, Beata Piech, Maria Pieniążek, Sylwia Rudka oraz Robert Czepiel, Piotr Moroch, Grzegorz Pittner i Dawid Szczepankiewicz
Eksperci: Marcin Cząba (scenarzysta), Piotr Gaweł (animator lokalny i międzynarodowy), Adrian Krzanowski (dziennikarz), Bernadeta Szczypta (dziennikarka), Arkadiusz Ziętek (aktor, reżyser)
Zdjęcia i filmy: Michał Szal