W projekcie „Zaloguj się do działania” wiele się wydarzyło po czerwcowej sesji inauguracyjnej. Niżej kilka słów o czterech ważnych etapach projektu oraz zdjęcia i filmy.
Intensywny trening obywatelski
Pod koniec sierpnia 40 osób z 7 szkół gimnazjalnych, podzielonych na dwie grupy, spędziło cztery intensywne dni w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej na treningu kompetencji obywatelskich. W trakcie treningu gimnazjalistki i gimnazjaliści ze szkół w Dobrzechowie, Godowej, Grodzisku, Strzyżowie, Wysokiej Strzyżowskiej, Żarnowej i Żyznowie pracowali nad udoskonaleniem umiejętności komunikacji i współpracy w grupie oraz poznawali polskie i europejskie przykłady aktywności młodych. Poruszali swoją wyobraźnię uczestnicząc w ćwiczeniach prowadzonych metodą storytellingu, wcielali się w różne role poszukując rozwiązań sytuacji życiowych (tu z pomocą przyszła metoda dramy). Prowadzili też dyskusje na zaproponowane przez siebie tematy doświadczając na sobie coraz bardziej popularnej w Polsce metody Open Space. Młodzi pracowali po polsku i po angielsku, w dużych i małych grupach, w sali szkoleniowej i na powietrzu, na poważnie i w zabawie. Nie było czasu na nudę. Dopełnieniem były indywidualne spotkania z coachem, które u wielu osób podnosiły świadomość tego jak i kiedy młody człowiek może rozwijać swoje kompetencje społeczne i obywatelskie.
Głównymi prowadzącymi sierpniowe treningi były doświadczone trenerki: Sigurborg Kr. Hannesdóttir z Islandii, przedstawicielka partnera projektu, firmy Ildi oraz Aleksandra Chodasz, prezeska Fundacji Rozwoju „Dobre Życie” i inicjatorka projektu. Realizację treningu wspierały tutorki zespołów młodzieżowych: Monika Curyło, Ewelina Jurasz, Katarzyna Malec i Beata Piech.
Inicjatywy lokalne – pierwsze kroki
Kreatywność, wrażliwość i pasję młodych dla działania widać w stworzonych przez nich filmach, które tuż po treningu prezentowali w swoich szkołach.
Prezentacjom towarzyszyły dyskusje, ankiety i warsztaty, jakie młodzież uczestnicząca w projekcie prowadziła z koleżankami i kolegami realizując w praktyce edukację rówieśniczą, ale też diagnozę środowiska, czyli pierwszy krok do realizacji własnych inicjatyw na rzecz społeczności lokalnej.
Młodzi z Miejskiego Zespołu Szkół w Strzyżowie w ramach prowadzonej przez siebie diagnozy zdecydowali się na prawdziwe badanie socjologiczne. Stworzyli ankietę dla mieszkanek i mieszkańców gminy Strzyżów. Wśród zadawanych pytań znalazły się m.in. takie: „Co najbardziej przeszkadza Ci w ludziach? Co mieszkańcy i mieszkanki gminy Strzyżów mogliby robić, aby żyło nam się tu lepiej? Jak oceniasz aktywność społeczną mieszkanek i mieszkańców gminy Strzyżów?” Ankietę wypełniło ponad 300 osób. Wyniki posłużą do stworzenia filmu, który będzie przedstawiał problemy dostrzegane przez mieszkańców, ale też ich rozwiązania, które są dostępne dla każdego. To tylko jedna z siedmiu inicjatyw planowanych przez gimnazjalistki i gimnazjalistów gminy Strzyżów.
Szkolenie z metody projektowej
Następnym etapem edukacji młodzieży było trzydniowe szkolenie z metody projektowej. Odbyło się ono tym razem na Podkarpaciu, w Czudcu. Szkolenie jeszcze bardziej utwierdziło młodzież w przekonaniu o wartości działania, o możliwościach wpływu na własne otoczenie, pokazując konkretne metody oddziaływania w zespołach i narzędzia takie jak stawianie sobie celów, tworzenie harmonogramu i wykresu Gantta czy crowdfunding. Spotkanie się w jednym miejscu wszystkich uczestniczących z siedmiu szkół było szansą na poznanie się, wymianę pomysłów i wzajemną inspirację do pracy nad własnymi inicjatywami lokalnymi. Na koniec szkolenia młodzi szczególnie podkreślali wartość wykonanej dotychczas pracy. Większość mówiła, że rozwinęli swoje umiejętności komunikacyjne, nie boją się wypowiadać swoich pomysłów w grupie i wiedzą jak przekonać do nich innych. Zdobytą wiedzę zamierzają wykorzystać w praktyce, co już wkrótce przyniesie wymierne efekty w ich środowiskach lokalnych.
Szkolenia dla dorosłych
Równolegle do działań z młodzieżą trenerki z Fundacji Rozwoju „Dobre Życie” prowadzą szkolenia dla osób dorosłych, które pracują z młodymi. We wrześniu zakończył się pierwszy, 20-godzinny cykl. W listopadzie zaczyna się kolejny. Osoby pracujące w szkołach, organizacjach pozarządowych i instytucjach kultury poznają w praktyce podstawy metod takich jak drama, coaching, open space i metoda projektowa. Sposób prowadzenia zajęć pozwala im także na lepsze poznanie siebie nawzajem i wymianę doświadczeń.
Naszym celem jest stworzenie na Podkarpaciu lepszych warunków do rozwoju społecznego i obywatelskiego młodzieży. Dzielenie się metodologią z innymi dorosłymi pracującymi z młodzieżą to jeden ze sposobów. Z racji na olbrzymie zainteresowanie naszymi szkoleniami na początku 2016 roku planujemy spotkanie w formie Open Space dla wszystkich chętnych do dyskusji na temat pracy z młodzieżą, porozumiewania się z nią i jej motywowania do aktywności i rozwoju. Tworzymy też e-booka o narzędziach pracy z młodzieżą, którego wydanie planujemy na początek 2016 roku. – mówi Aleksandra Chodasz, jedna z trenerek i tutorek projektu, prezeska Fundacji Rozwoju „Dobre Życie”.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze szkoleń autorstwa Andrzeja Łapkowskiego i Krzysztofa Szaro.
Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. Dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego.
Partnerzy projektu