W ramach projektu „Aktywni lokalnie" w Wiśniowej i Strzyżowie działały grupy filmowo-fotograficzne i teatralne. Młodzież z grup teatralnych przygotowała i przedstawiła spektakle wizualne „Poza światłem” (w Strzyżowie) i „Zostań ze mną” (w Wiśniowej). Wyjątkowość widowisk polegała na tym, że historie w nich zawarte przedstawione zostały bez słów, za pomocą gry świateł, muzyki oraz ruchu młodych aktorów. Reżyserem spektakli był Jarosław Figura, a tutorką grup młodzieżowych Beata Piech.
Młodzież i reżyser poruszyli w spektaklach bardzo trudne tematy, jak np. samotność, czy krzywdy, jakie ludzie potrafią sobie nawzajem wyrządzać. Pomimo tego wydźwięk obu widowisk był budujący. Twórcy chcieli nam przekazać, że ludzie potrafią się wspierać, pomagać sobie nawzajem. Młodzież uczestnicząca w przygotowaniach spektakli zgodnie podkreślała, że choć próby i przygotowania wymagały od nich poświęceń i były bardzo męczące fizycznie to jednak było warto, bo końcowy efekt i pełne zachwytu opinie widzów w pełni zrekompensowały poniesiony wysiłek.
„Spektakl, w którym miałam okazję uczestniczyć przyniósł mi niezapomniane przeżycia i emocje. To była wspaniała przygoda, dzięki której poznałam wielu wspaniałych ludzi z którymi wspólnie stworzyliśmy coś dla innych.” - dzieliła się wrażeniami uczestniczka projektu.
„Wspaniały spektakl, bardzo mi się podobało, warto robić takie rzeczy. Jeśli będzie jeszcze taka inicjatywa na pewno przyjdę. Młodzież na prawdę pokazała jacy uzdolnieni są. To było piękne." - mówił po spektaklu jeden z widzów.
Specjalnie dla tych, którzy nie mogli być obecni na premierach, ale też dla tych, którzy lubią wspomnienia, zamieszczamy wideorelacje ze spektakli.
Premiery obu spektakli odbyły się we wrześniu 2016. Wydarzenia zgromadziły liczną publiczność (w Wiśniowej około 200, a w Strzyżowie około 400 osób). W ich realizację zaangażowały się lokalne instytucje i mieszkańcy, którym bardzo dziękujemy. W Wiśniowej partnerami wydarzenia byli: Gmina Wiśniowa, Ośrodek Kultury w Wiśniowej, Gimnazjum im. Orląt Lwowskich w Wiśniowej oraz Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej. W Strzyżowie młodzieży pomogli: Gmina Strzyżów, Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej im. Zygmunta Leśniaka w Strzyżowie, OSP Żarnowa, OSP Strzyżów, Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji w Strzyżowie, DS BUD Dariusza Gajewskiego, Agencja Reklamowa Midas, Dominik Cynar i zespół Steel Velvet.
Relację z pracy młodzieżowych grup filmowych zamieścimy na naszej stronie tuż po premierach, które są przewidziane na listopad i grudzień 2016.
Zdjęcia zamieszczone w galerii wykonali: Marzena Arciszewska i Andrzej Łapkowski.
Spektakle zostały zrealizowane w ramach projektu “Aktywni lokalnie” prowadzonego przez Fundację Rozwoju “Dobre Życie”, współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz ze środków od Gminy Strzyżów i Gminy Wiśniowa, które są partnerami projektu.
Grantodawcy i partnerzy projektu:
Partnerzy inicjatyw młodzieży: