Aktywna młodzież ze Strzyżowa, działająca w projekcie „Aktywny Strzyżów” zorganizowała 11 października 2015 r. interesujące spotkanie w swoim mieście. Na kilka godzin Strzyżów zamienił się w miejsce, gdzie młodzi ludzie mogli zaprezentować swoje pasje oraz podzielić się efektami pracy w grupach: graffiti, mappingowej, teatralnej i filmowej. Była to niezwykła okazja do tego, by weekendowe popołudnie zamieniło się w święto aktywności młodych i innych mieszkańców. Młodzież zachęcała, do wzięcia udziału między innymi w spektaklu wizualnym, obejrzenia nagranego w Strzyżowie filmu z udziałem mieszkańców oraz przyjścia na rynek, by zobaczyć organizowany po raz pierwszy w tym mieście mapping. Pod czerwonym mostem powstało wilokoformatrowe graffiti nawiązujące do aktywności młodych, ale też do tego, że tak niedawno temu życie Strzyżowa koncentrowało się wokół Wisłoka.
Poprzez tworzenie sztuki zaangażowanej społecznie młodzi ludzie odbyli w praktyce swoją edukację obywatelską, jak również postawili ważny krok do „objęcie znaczących pozycji i ról w społeczeństwie, aby w ten sposób społeczeństwo jako całość (jak również młodzi ludzie) mogli korzystać z ich wkładu, pomysłów i energii.” (The Australia Youth Fundation, Youth Partnership & Participation)
Wydarzenie było bezpłatne gdyż zostało współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach projektu „Aktywny Strzyżów” oraz wspierane przez lokalne instytucje: Urząd Gminy Strzyżów i Dom Kultury „Sokół” w Strzyżowie, którym bardzo dziękujemy w imieniu wszystkich mieszkańców.
Czas przygotowań
Członkowie każdej z grup: mappingowej, graffiti, teatralnej i filmowej włożyli wiele czasu oraz wysiłku, by przygotować #aktywnyS3. Dużym wsparciem była dla nich pomoc profesjonalistów: artystki graffiti – Małgorzaty Kulczyckiej, reżysera teatralnego – Jarosława Figury, filmowca – Grzegorza Bogaczewicza, designera – Jakuba Hadera oraz tutorów – Aleksandry Chodasz, Beaty Piech, Beaty Kozickiej i Piotra Gawła. Graffiti wymagało uzyskania zgody na jego wykonanie, w czym bardzo pomógł Urząd Gminy Strzyżów, partner projektu, przygotowania szablonów oraz wielu godzin malowania. Do stworzenia mappingu, czy filmu – należało najpierw wykonać wiele ujęć, a następnie zmontować najlepsze z nich. Spektakl natomiast wymagał od młodzieży nie tylko wybrania tematu, wypracowania scenariusza, ale też kilku dni prób. Częścią przyvgotowań były też debaty z mieszkańcami, podczas których młodzież mogła poznać bolączki, opinie i pomysły mieszkańców.
Rezultaty dotychczasowej pracy młodzieży zaprezentowane 11 października 2015 okazały się warte obejrzenia!
Graffiti
Młodzież przygotowywała się na zaprezentowanie mieszkańcom Strzyżowa samodzielnie namalowanego pod strzyżowskim mostem graffiti. Niestety, ze względu na silny wiatr nie udało się dopracować wszystkich szczegółów dzieła, by móc pokazać ukończony malunek podczas akcji #aktywnyS3 11 października. Warto jednak zobaczyć, w jaki sposób powstawał tworzony projekt! Niedługo młodzież zamierza dokończyć graffiti, w czym będzie jej towarzyszyć Telewizja Rzeszów, która zainteresowała się projektem. Zapraszamy do obejrzenia tego co powstało do 11 października w poniższym filmie oraz do zobaczenia końcowego rezultatu na żywo, pod strzyżowskim mostem przy ul. Mostowej od strony Godowej.
Grupa graffiti przygotowała też dla przybyłych na niedzielne spotkanie jeszcze jedną niespodziankę. Każdy mógł wrócić do domu z torbą, na której młodzież malowała wybrany przez daną osobę wzór z szablonu, w dowolnym kolorze. Z drugiej strony torby widniała zaś nazwa wydarzenia wraz z symbolem czerwonego mostu, który nierozerwalnie kojarzy się ze Strzyżowem. Co ciekawe, to właśnie młodzież zaprojektowała i wykonała ręcznie wzór jego szablonu. Zakup toreb dla uczestników wydarzenia był współfinansowany przez Agencję Reklamową Greenfly. Będzie to cenna pamiątka z akcji #aktywnyS3!
Spektakl
Młodzież działająca w grupie teatralnej podczas #aktywnyS3 zaprezentowała spektakl wizualny „W klatce”. Podczas wystąpienia, na sali w Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie zapadła cisza. Widzowie z uwagą oglądali prezentowany spektakl. Pomimo tego, iż aktorzy nie używali słów – miał on niezwykle bogaty przekaz. Głównym tematem przedstawienia były nałogi. Młodzi ludzie wręcz w profesjonalny sposób wcielili się w odgrywane przez siebie postacie. Dużą rolę odgrywała tutaj mimika i mowa ciała. Ciekawym efektem były także elementy teatru cieni. Odpowiednio dobrana muzyka oraz gra świateł sprawiły, że spektakl był jeszcze bardziej emocjonujący. Niejednego z widzów przedstawienie zapewne poruszyło lub skłoniło do refleksji.
A tak o spektaklu mówi jego reżyser, Jarosław Figura:
„W klatce” to spektakl o próbie wyzwolenia się z czyhających na nas na każdym kroku uzależnień. Wpadając w sidła używek, drugiej osoby czy multimediów nagle zostajemy zamknięci w klatce. Czy można się z niej samodzielnie wyzwolić? Nigdy nie jest za późno, zawsze ktoś na nas czeka.
Film
Grupa filmowa na wydarzeniu #aktywnyS3 zaprezentowała jeden ze zrobionych przez siebie filmów. „Pod kapeluszem pytań” dotyczy opinii mieszkańców Strzyżowa na temat młodzieży tego miasta. Pomimo, że filmik trwa około 10 minut, to do jego nagrania potrzeba było o wiele więcej czasu. Jak wspomina członek grupy filmowej – Krystian, zanim przeprowadzono wywiady z mieszkańcami Strzyżowa, zrobiono próbę w szkole, odbyły się też warsztaty z filmowcem. Tak więc, nagrywanie filmu poprzedziły wcześniejsze przygotowania. Młodzież miała okazję nie tylko wcielić się w rolę dziennikarzy, ale również zająć się montażem filmu. Jedną z osób zajmującą się montażem był 16-letni Krzysiek, który dostrzegł, że dzięki temu mógł rozwinąć swoje umiejętności związane ze stroną techniczną filmu. Warto zobaczyć rezultat pracy tej grupy!
Mapping
O godz. 19:45 strzyżowski rynek ożywił się blaskiem kolorów. Wszystko dzięki grupie mappingowej działającej w ramach projektu. Młodzi ludzie pod okiem profesjonalistów przygotowali niezwykły, 6-minutowy pokaz. Całość dotyczyła problemu samotności w dzisiejszym świecie i pokazywała jak współpraca i bycie razem oraz działania społeczne mogą ten problem rozwiązać. Ewa i Jagienka, które są zaangażowane w działalność grupy mówią, że ich praca polegała na robieniu wielu zdjęć, gdyż użyta została przede wszystkim animacja poklatkowa, ale zajmowały się również robieniem filmików. Zrobiono niemal 4000 zdjęć i wybierano najlepsze z nich, by mógł powstać efekt końcowy. Rezultat okazał się niesamowity! Świadczy o tym już sama liczba przybyłych na wydarzenie około 200 osób, które mimo chłodu oczekiwały na pokaz, a po zakończeniu prezentacji nagrodziły ją gromkimi brawami. Kto nie był może zobaczyć jak młodzież zmieniła tego wieczora oblicze strzyżowskiego rynku.
Korzyści dla wszystkich
Wydarzenie #aktywnyS3 było interesującą inicjatywą. Młodzi zauważają wiele korzyści z jego realizacji. Mogli się doskonalić, rozwijać swoje pasje, ale też ważne umiejętności międzyludzkie, jak komunikacja, współpraca, wzajemna pomoc.
Wiele osób pomimo wielu zadań we własnych grupach wspierało innych w potrzebie, np. podczas tworzenia graffiti, które powstawało pod mostem podczas prawie huraganu, co wymagało tworzenia parawanów i trzymania szablonów przez kilka osób. Taka postawa nie tylko dobrze wróży młodym, ale i naszemu regionowi, bo im więcej ludzi, którzy są empatyczni i umieją współpracować tym więcej dobrych przyszłych pracowników, pracodawców i działaczy społecznych. Tym więcej też między ludźmi zaufania. A to wszystko składa się na kapitał społeczny, bez którego nie ma wzrostu gospodarczego. To właśnie jest praktyczne, biznesowe podłoże naszego projektu, którego może nie widać na pierwszy rzut oka, ale jest istotne i jestem przekonana, że będzie wymiernym efektem profesjonalnej aktywizacji młodzieży, jaką realizujemy jako Fundacja w Strzyżowie w partnerstwie z lokalną władzą. – mówi Aleksandra Chodasz, prezeska Fundacji „Dobre Życie”.
Ze zorganizowanego wydarzenia zadowolona jest jednak nie tylko młodzież, ale także dorośli, którzy przyszli na spotkanie i byli pod wrażeniem efektów pracy młodych mieszkańców. Widzowie widzieli zalety każdej inicjatywy młodzieży. Bardzo podobał im się mapping, ponieważ wcześniej w Strzyżowie, a tym bardziej w przestrzeni rynku, nie było tak efektownej projekcji. Żałowali jedynie, że nie dopisała tego dnia pogoda, gdyż ich zdaniem przy lepszej aurze inicjatywa spotkałaby się z jeszcze większym zainteresowaniem. Docenili także spektakl – za pomysł i profesjonalną realizację, film za bezpretensjonalne podejście i zaangżowanie do jego tworzenia mieszkańców. Efekty graffiti nie wszyscy jeszcze widzieli na żywo, ale zostaną one na dłużej lub może nawet na zawsze pod czerwonym mostem w Strzyżowie.