#aktywnyS3 11.10

Spotkajmy się 11 października w Strzyżowie na wydarzeniu organizowanym przez aktywną młodzież. Młodzi działają w czterech zespołach: filmowym, graffiti, mappingowym i teatralnym. Każdy z nich zaprezentuje swoją pasję dla sztuki zaangażowanej społecznie. Wszystkich przybyłych czeka możliwość aktywnego udziału w ciekawych inicjatywach oraz wymiana doświadczeń, opinii i pomysłów.

           
Godzina i miejsce Działanie Eksperci wspierający młodzież
15.00-18.00
pod czerwonym mostem od strony Godowej, ul. Mostowa
  • GRAFFITI – wspólne malowanie i happening Weź leżak/piłkę/coś na piknik oraz koszulkę/bluzę, na której chcesz mieć ciekawy wzór
Artystka graffiti: Małgorzata Kulczycka
Tutorka: Aleksandra Chodasz
18.30
Dom Kultury “Sokół” w Strzyżowie
  • SPEKTAKL WIZUALNY „W klatce”
  •  
  • FILM z udziałem mieszkańców Strzyżowa „Pod kapeluszem pytań...” oraz tworzenie kolejnego filmu 
  • ROZMOWY i SPOTKANIA
Reżyser teatralny: Jarosław Figura
Filmowiec: Grzegorz Bogaczewicz
Tutorki: Beata Piech, Beata Kozicka
19.45
Rynek w Strzyżowie
  • MAPPING – festiwal obrazu, światła i dźwięku
Visual Experience Designer: Jakub Hader
  Tutor: Piotr Gaweł

Wydarzenie jest bezpłatne gdyż jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach projektu „Aktywny Strzyżów”. Projekt realizuje Fundacja Rozwoju „Dobre Życie” w partnerstwie z Gminą Strzyżów.

Zaproszenie filmowe

Jak powstało wydarzenie

Autorami 11 października, tak jak i promującego je w internecie hasła #aktywnyS3, jest młodzież z trzech strzyżowskich szkół - Miejskiego Zespołu Szkół, Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza i Zespołu Szkół Technicznych. Przygotowania młodych do realizacji działań w przestrzeni publicznej trwały od sierpnia 2015, kiedy to miał miejsce trzydniowy trening obywatelski. Młodzież rozwijała swoją zdolność współpracy, komunikacji, znajomość metody projektowej i prowadzenia dialogu w społeczności. We wrześniu, działając w czterech zespołach, filmowym, graffiti, mappingowym i teatralnym, rozpoczęła uważne przyglądanie się otaczającej rzeczywistości. Chodziło o to, aby działania nie były tylko sztuką dla sztuki, ale by poruszały lokalne problemy lub pokazywały potencjały. Częścią prowadzonej diagnozy były debaty z mieszkańcami, które młodzież przeprowadziła wspólnie z facylitatorami z Fundacji Rozwoju „Dobre Życie”. Relacja filmowa z jednej z debat pokazuje część wypracowanych rezultatów oraz atmosferę, jaką udało nam się wspólnie stworzyć:

Po co to robimy

Każde działanie w przestrzeni publicznej wzmacnia jakieś elementy rzeczywistości, ale też kreuje nowe. Realizacja przez młodzież graffiti, mappingu, spektaklu wizualnego i filmu pokazuje, że młodzi ludzie potrzebują i są w stanie tworzyć ambitne projekty. A to, że nawiązują w każdym z dzieł do otaczającej rzeczywistości, jej problemów i potencjałów oraz zapraszają mieszkańców do aktywnego udziału rozwija społeczne i obywatelskie zaangażowanie gminy Strzyżów, które jest tak ważne dla przyszłości regionu. Cieszę się, że trenerzy, tutorzy i artyści współpracujący z Fundacją Rozwoju „Dobre Życie” mogą być być częścią projektu „Aktywny Strzyżów”, w którym najważniejsza jest młodzież i mieszkańcy – mówi Ola Chodasz, prezeska Fundacji Rozwoju „Dobre Życie”.

Co dalej

Już 19 listopada 2015 odbędzie się w Strzyżowie konferencja podsumowująca wszystkie rezultaty działań młodzieży i ostatnia już w tym roku debata z mieszkańcami. Zwieńczeniem projektu będzie szkolenie dla osób dorosłych pracujących z młodzieżą, które odbędzie się w dniach 27-28 listopada 2015. Rekrutacja rozpocznie się w połowie października 2015.

Inicjatywy na kolejne lata, w gminie Strzyżów i innych miejscowościach, zależą od nas wszystkich.

Czekamy na Państwa pomysły i propozycje współpracy.

Kontakt: Aleksandra Chodasz, kierownik projektu i prezeska Fundacji:
tel. 609-08-13-13, e-mail: achodasz@dobrezycie.org