Młodzież, dzięki treningom obywatelskim i szkoleniom z metody projektowej prowadzonym innowacyjnymi metodami (drama, storytelling, open space) zrealizuje, przy wsparciu tutorek i coacha, własne inicjatywy w szkołach i społecznościach. Tym samym będzie doskonalić umiejętności współpracy, komunikacji oraz motywację do dalszych działań w sferze społecznej i publicznej.
Pierwsze praktyczne warsztaty odbyły się już podczas inauguracji projektu. Młodzież otrzymała dawkę pozytywnego doświadczenia z różnych zagadnień. O swej pracy i relacjach międzyludzkich opowiedzieli m.in. strzyżowscy samorządowcy i działaczki organizacji pozarządowych. Kulminacyjnym elementem spotkania była wideokonferencja na żywo z Sigurborg Kr. Hannesdóttir, przedstawicielką islandzkiego partnera, firmy ILDI. Dzięki jej prezentacji uczestnicy spotkania dowiedzieli się o dobrych praktykach z Islandii i Europy. Sigurborg podzieliła się z nami swoim doświadczeniem i przekonaniem, iż należy słuchać opinii społeczności dla której się działa. Mówiła też, że angażowanie młodzieży do działań na rzecz swojej małej społeczności daje wymierne efekty, bo młodzi ludzie stosunkowo szybko stają się dorosłymi wrażliwymi na problemy ludzi i otoczenia, co ma duży wpływ na rozwój regionu.
W czerwcu miało miejsce również pierwsze szkolenie dla osób dorosłych pracujących z młodzieżą. Jego głównym założeniem było poznanie nowoczesnych i skutecznych technik współpracy z młodymi. Główną metodą pracy na tym warsztacie była drama stosowana. Sporo uwagi poświecono również wymianie doświadczeń wszystkich uczestniczek i uczestników. Na kolejnych dwóch warsztatach z cyklu przedstawimy coaching i praktyczne aspekty metody projektowej. Już na jesieni rusza kolejny cykl szkoleń dla dorosłych.
Polskie Radio Rzeszów obecne na konferencji otwierającej projekt w osobie Pani Barbary Kozłowskiej przeprowadziło wywiady z osobami zaangażowanymi w realizację projektu, w tym jego nastoletnimi uczestniczkami. Zapraszamy do ich wysłuchania:
Co dalej
W drugiej połowie sierpnia 40 młodych osób odbędzie praktyczne warsztaty w ośrodku pod Krakowem. Pod okiem doświadczonych trenerek z Polski i Islandii, poprzez praktyczne działania i zabawę, będą poznawać lepiej siebie samych i siebie nawzajem, udoskonalać swoje umiejętności komunikacji i współpracy oraz podnosić świadomość tego kiedy i jak rozwijają swoje kompetencje społeczne i obywatelskie.
Z kolei wszyscy dorośli pracujący z młodymi będą mogli skorzystać z e-booka o narzędziach pracy z młodzieżą, którego wydanie planujemy na początek roku 2016.