Twórcza, energetyczna i zmotywowana do pracy młodzież podjęła się trudnego wyzwania, jakim było stworzenie autorskich scenariuszy do produkcji filmowych oraz pozyskania materiałów do wystawy fotograficznej. Dzięki świetnej atmosferze, głowom pełnym pomysłów, wielu talentom i kompetencjom udało się uzyskać zachwycający efekt. Prezentacja prac podczas Wielkiego Finału była sukcesem, ale ogromnym sukcesem okazał się również sam proces tworzenia dzieła: skupiona na pracy ale uważna na potrzeby koleżanek i kolegów grupa, odważnie włączająca się w działanie, niezapomniana aura, za którą naprawdę się tęskni…
Zespół stworzył:
- Film fabularny „Wielka podróż małego pieniążka” - poruszał on problematykę „bycia” młodych ludzi we wspólnocie Unii Europejskiej. Prezentował refleksję, iż mimo odległości liczonych w kilometrach, jest nam do siebie bardzo blisko, a nasze społeczeństwa się nieomal przenikają. Prace nad filmem były prowadzone wraz z rówieśnikami z grupy parlamentarnej oraz z panią Elżbietą Łukacijewską, Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz filmowcem Łukaszem Grudyszem.
- Film reportażowy „Twarze Jarosławia” – to artystyczna wizja miasta przedstawionego za pomocą portretów jego mieszkańców. Młodzi ludzie chcieli poprzez ten reportaż wyrazić, że oni sami, ich rodziny oraz sąsiedzi stanowią duszę miasta. Nie budynki, ulice czy przedsiębiorstwa tylko mieszkańcy – wszyscy razem i każdy z osobna. Pragnęli, aby społeczność jarosławska zrozumiała, że to jakie będzie ich wspólne gniazdo rodzinne zależy w głównej mierze od nich samych.
- Mobilną wystawę fotograficzną „I love Jarosław” – w wyniku rozmów z mieszkańcami, podczas przeprowadzania diagnozy (w ramach uczenia się metody projektowej), młodzież ustaliła, że w mieście brakuje galerii artystycznych. I tak oto narodził się niezwykły pomysł! Stworzenie mobilnej wystawy fotograficznej, która poruszałaby się po uliczkach wokół jarosławskiego rynku. Przy pomocy sznurów, klipsów oraz wspaniałych zdjęć udało się tę ideę wcielić w życie.
- Finał oraz materiały filmowe i fotograficzne grupy parlamentarnej - młodzież z grupy medialnej połączyła swoje siły z grupą parlamentarną, aby wspólnie tworzyć i integrować się. Wspólnie zaprezentowali w kilku miejscach miasta happeningi i wspierali się w organizacji finałów swoich projektów.
Było cudownie, czasem ciężko, często zaskakująco i spontanicznie. Wybierając te metody pracy, główna trenerka grupy, Jolanta Janson, miała nadzieję, że wspólna praca nad filmem i fotografią zintegruje młodych ludzi. Po Wielkim Finale powiedziała: „Wiem i czuję, z całą pewnością, że tworzenie sztuki zbliża ludzi, a dzieło połączy ich już na zawsze, tak jak dziecko wiąże rodziców.”