Zapewnienie ponad 30 młodym osobom czasu, który będzie dla nich jednocześnie przyjemny i pożyteczny to nie lada wyzwanie. Zaplanowaliśmy trzy dni pełne niespodzianek. Trenerki-pasjonatki, tancerz, aktor, samorządowcy i nauczycielki-raperki, a do tego program pełen innowacyjnych metod, w tym dramy.
Kamil Dobrowolski zaprosił młodzież do ćwiczeń przydatnych w pracy aktora i opowiedział historię “winogronową”, która uświadomiła młodym ludziom, że nie wszystko co dzieje się na scenie w trakcie sztuki jest takie, jak przećwiczone na próbach. Czasem trzeba improwizować! Sztuką jest wybrnąć z sytuacji i zagrać tak, by widz myślał, że tak miało być. Krótka przerwa i wymiana wrażeń między rozentuzjazmowanymi uczestnikami i zmiana ekspertów. Tym razem przed naszą młodzieżą stanął ekspert od tańców nowoczesnych, Piotr Fijak. Początkowo wydawało się niemożliwe, aby wszyscy zatańczyli układ tak widowiskowo zaprezentowany przez profesjonalistę. Jednak poprzedni dzień z trenerkami naszej Fundacji, pełny ćwiczeń dramowych, sprawił że młodzież stała się bardziej otwarta i gotowa na sprawdzanie się w nowych wyzwaniach. Warsztaty z trenerkami i artystami były jak klucze do talentów i zdolności młodych ludzi. Będzie co wspominać!
Trening miał na celu przygotowanie młodzieży do podejmowania inicjatyw lokalnych. Ćwiczenia dramowe i aktorskie oraz tańce pomogły nam podjąć takie tematy jak współdziałanie i dobra komunikacja w zespołach i pomiędzy zespołami. Zajęliśmy się też metodą projektową i młodzież poczyniła pierwsze kroki w diagnozie lokalnej. Dzięki spotkaniom z zaproszonymi gośćmi: Mariuszem Kawą, burmistrzem Gminy Strzyżów, Marcinem Kutem, wójtem Gminy Wiśniowa, Wiolettą Drozd, Przewodniczącą Rady Gminy Strzyżów i Łukaszem Dziokiem, Przewodniczącym Rady Gminy Wiśniowa, młodzież otrzymała odpowiedzi na frapujące ją pytania. Informacje te, w połączeniu ze zdobytą w trakcie treningu wiedzą i udoskonalonymi umiejętnościami, przyczynią się do jeszcze większej chęci do działania młodych ludzi oraz ich gotowości do współpracy z samorządowcami, grupami i instytucjami lokalnymi.
Już od lipca młodzież będzie działać w czterech zespołach, z których dwa będą się spotykać na terenie Strzyżowa, a dwa w Wiśniowej. W ten sposób ponad 30 osób stworzy i zrealizuje inicjatywy fotograficzno-filmowe i happeningowo-taneczne włączające mieszkańców.
Praca warsztatowa i tutorska z młodzieżą z małych miejscowości i wsi to jedno z głównych działań naszej Fundacji. Dążymy do tego, by młodzi identyfikowali się ze swoimi małymi ojczyznami i byli aktywni. Co roku zespół Fundacji Rozwoju “Dobre Życie” ubiega się o fundusze w ogólnopolskich konkursach, by umożliwić młodym ludziom nieodpłatne doskonalenie kompetencji i wszelkie potrzebne wsparcie w ich działaniach lokalnych. To nasz piąty projekt dla młodzieży z terenu powiatu strzyżowskiego.
Dzięki partnerstwu naszej Fundacji z Fundacją im. Jana Grudysza mamy dla Was fotorelację z pierwszego wspólnego działania w projekcie “Aktywni lokalnie”. Możliwość jej komentowania i kontaktu z nami przez FB: https://www.facebook.com/FundacjaDobreZycie
Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, oraz Gminy Strzyżów i Gminy Wiśniowa.