Projekt “Aktywni lokalnie” trwał od czerwca do grudnia 2017 roku. Działania kierowaliśmy do młodzieży z gmin Strzyżów i Wiśniowa oraz rodziców i osób dorosłych pracujących z dziećmi i młodzieżą oraz oczywiście, jak to u nas, do mieszkańców. Niżej przybliżamy efekty naszej pracy.
Rezultaty pracy z młodzieżą
W “Aktywnych lokalnie wzięło udział 32 młode osoby z gmin Wiśniowa i Strzyżów. Dzięki aktywności i pomysłowości młodzieży w projekt zaangażowało się też wielu członków lokalnych społeczności w różnym wieku. Wraz z młodzieżą tańczyli, grali w filmach i dyskutowali. “Czujemy się częścią społeczności lokalnej, bo do wspólnego działania udało nam się zachęcić dzieci, młodzież, seniorów”- powiedziała jedna z uczestniczek projektu.
Co z tego wyniknęło? Zobaczcie inicjatywy młodzieży.
Młodzież i członkowie ekipy Fundacji Rozwoju “Dobre Życie” spotkali się z dużym poparciem swoich działań i wieloma słowami uznania.
Mieszkańcy, patrzą na te projekty z takim zaciekawieniem, co to takiego jest [...]. A te realne efekty pracy młodzieży wiem, że cieszą się dużą popularnością - chociażby te filmiki, a w nich zaangażowanie aktorów amatorów w postaci choćby radnych to spowodowało, że oni też poczuli się częścią tego projektu. Podsumowując myślę, że bardzo pozytywny jest odbiór tych projektów. [...]. Powstało więc większe zaufanie do siebie nawzajem, myślę że można to tak nazwać. Marcin Kut, wójt gminy Wiśniowa
Mieszkańcy bardzo pozytywnie są nastawieni gdy widzą taką młodzież, bo coś się dzieje w parku, coś słychać, tańczą, ludzie przychodzą, obserwują, mają okazję widzieć i podziwiać działania młodych i jesteśmy tymi rzeczami zachwyceni. Wanda Gąsior, radna Rady Gminy Wiśniowa
Ich rodziny, ich znajomi, ich krewni na pewno dostrzegają zmianę, to że młodzi się otworzyli, zrobili film to teraz dalej są na pewno skłonni zrobić coś jeszcze. Na pewno wiedza o tym ich rodziny, a to że zrobili coś razem i zrobili to publicznie myślę, że ich samych i ich środowiska otworzyło na wiele innych aktywności. Mariusz Kawa, burmistrz Strzyżowa
Badania ewaluacyjne (ankiety i wywiady) pokazały, że udział w projekcie miał dla młodych osób bardzo duże znaczenie oraz, że dzięki udziałowi w nim znacząco podnieśli swoje umiejętności i kompetencje, które przydadzą im się zarówno w życiu, jak i przyszłej pracy.
Badania ewaluacyjne przeprowadzone po zakończeniu działań projektowych wykazały:
- 63,6% młodych uczestników projektu podniosło świadomość własnego potencjału oraz umiejętność konstruktywnego korzystania z niego,
- u 76,7% młodzieży wzrosła umiejętności komunikacji i współpracy w zespole,
- u 81,5% młodych osób wzrosła wiedza i umiejętności w obszarze pracy metodą projektu,
- u 68% wzrosło poczucie sprawstwa i motywacja do działania na rzecz otoczenia,
- 86,7% uczestników w większym stopniu identyfikuje się z lokalnym środowiskiem,
- 86% młodzieży zadeklarowało zwiększenie zaufania do rówieśników, do instytucji władz lokalnych i do organizacji pozarządowych.
A tak, o tym co zyskali dzięki projektowi, mówili sami uczestnicy:
We mnie na pewno zmieniła się umiejętność wyrażania własnych opinii, pomysłów, bo po prostu pamiętam, że jeszcze rok temu bałam się powiedzieć tego co myślę, podawać moje pomysły, a w tym projekcie jeszcze bardziej się otworzyłam i myślę, że wyszło mi to bardzo na dobre. Dlatego uważam ten projekt za przydatny. Uczestniczka grupy tanecznej- Strzyżów
Oczywiście, projekt to jest cudowna rzecz, rozwijaliśmy swoją kreatywność, nauczyliśmy się prezentować innym i przekonywać ich do własnych pomysłów. Uczestniczka grupy tanecznej-Wiśniowa
Na pewno rozwinęłyśmy swoją osobowość, bo spróbowałyśmy czegoś nowego i ciągle uczymy się czegoś nowego, a przez to poznajemy same siebie bo dowiadujemy się w czy jesteśmy dobre, w czym się dobrze czujemy, a w czym jest ktoś inny lepszy. Uczestniczka grupy filmowej - Strzyżów
Korzystne zmiany zauważyli także ich bliscy:
Moja córka brała udział w projekcie i jest zadowolona. Widzę, że uwierzyła w siebie, w swoje siły, otwarła się bardziej na innych, poczuła taką moc, że może coś a nie wstydzi się by zabrać głos, jest odważniejsza. Mama jednej z uczestniczek projektu
Wszystkie te umiejętności będą miały wpływ na przyszłość młodych uczestników projektu. Łatwiej będzie im osiągać stawiane sobie cele, budować swoją pozycję w grupie i społeczności lokalnej, realizować się zarówno prywatnie, jak i zawodowo, w dorosłym życiu.
Dla nas, osób realizujących projekt, ważne jest to, że zauważamy pozytywne zmiany nie tylko w młodych uczestnikach, ale także w środowisku lokalnym. Ludzie stają się bardziej otwarci, mniej w nich narzekania, a więcej chęci do brania spraw w swoje ręce. Często wśród członków lokalnej społeczności spotykamy się z opinią, że zmienili zdanie o młodzieży widząc efekty ich pracy.
Młodzi ludzie dzięki temu, że zauważają efekty swojej pracy i zmianę nastawienia dorosłych są zmotywowani do dalszych działań. Tak opowiadali nam o swoich planach:
- będę brać udział w wolontariacie i chciałbym być w samorządzie szkolnym
- chcę działać przy różnych akcjach charytatywnych, np. koncert charytatywny,
- chcę zorganizować kawiarenkę dla młodzieży lub coś związanego ze sportem (lodowisko, basen, siłownia)
- razem z resztą dziewczyn z projektu chciałybyśmy zorganizować mikołajkowe warsztaty dekorowania pierników, a także zaprezentować nasz układ na meczu charytatywnym w MZS
- chciałbym włączyć się do organizacji i tworzenia wydarzeń dla społeczności lokalnej – mieszkańców
Rezultaty pracy z rodzicami
W projekcie “Aktywni lokalnie” wzięło udział 28 rodziców z gmin Wiśniowa i Strzyżów, którzy uczestniczyli w szkoleniu organizowanym specjalnie dla nich. Na szkoleniu poruszany był temat komunikacji z dziećmi, szczególnie aktywne słuchanie, oraz znaczenie motywowania dzieci do działań na rzecz innych.
Rodzice uświadomili sobie, że słuchanie dzieci i rozmowa z nimi to podstawa dobrych relacji w rodzinie, na której można budować wszystkie pozostałe działania. Podczas warsztatów często mówili o tym, że ich dzieci są mało aktywne, że skupiają się głównie na wirtualnej rzeczywistości i mediach elektronicznych. Wspólnie z nimi doszłyśmy do wniosku, że działania na rzecz innych ludzi są świetną alternatywą. Rodzice też zauważyli, że po przełamaniu pewnej bariery i przyzwyczajeń ich dzieci są chętne do angażowania się społecznego i mogą czerpać z tego dużo satysfakcji. Zgodnie stwierdzili, że największe znaczenie w motywowaniu dzieci do tego typu zachowań ma osobisty przykład i doświadczenie wyniesione z rodziny. - mówią trenerki warsztatów, Katarzyna Malec i Beata Kozicka.
Warsztaty spotkały się z bardzo dobrym odbiorem rodziców. Podkreślali oni, że była to dla nich wyjątkowa okazja do wzmocnienia swoich kompetencji rodzicielskich. Deklarowali też, że chętnie braliby udział w tego typu warsztatach częściej.
Dowiedziałyśmy się jak można na niektóre rzeczy spojrzeć inaczej, jak można pomóc dzieciom , jak można im delikatnie zwracać uwagę, nie zawsze tam karami. Chciałabym żeby taki projekt dla rodziców jeszcze kiedyś się pojawił, żeby ta część dla rodziców była bardziej rozwinięta. Renata Rymarska – Wójtowicz, radna, sołtyska i przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Jazowej
Dorośli pracujący z młodzieżą - oni też skorzystali
Działania projektowe były skierowane również do osób pracujących z młodzieżą. Zorganizowano dla nich warsztaty na temat aktywnych metod pracy z młodzieżą. W warsztatach wzięło udział 16 osób. Zdobyli oni wiedzę na temat narzędzi przydatnych w ich pracy tj. informacja zwrotna, open space, tutoring, pytania coachingowe, karty ról, improwizacje w rolach i rozgrzewki dramowe. Mamy też bardzo ciekawe i pozytywne zdjęcia z tego warsztatu - zapraszamy do obejrzenia!
Ankiety przeprowadzone po zakończeniu warsztatów pokazały, że ich uczestnicy znacząco (o 86%) zwiększyli swoje umiejętności i wiedzę na temat zastosowania innowacyjnych metod pracy z młodzieżą.
Na potwierdzenie przytaczamy niektóre z opinii uczestników warsztatów:
- Szkolenie przeprowadzone bardzo profesjonalnie. Bardzo świeże spojrzenie na rozwój i metody pracy z młodzieżą i nie tylko. Dużo wiedzy, świadomości, dzielenia się doświadczeniem. Przyswojone metody wykorzystam w pracy i w codziennym życiu. Dziękuję!
- Super organizacja, jasno przekazana wiedza, tematy które można wykorzystać zarówno w pracy jak i w prywatnym życiu. Szkoda, że tak krótko.
- Sposób prowadzenia zajęć warsztatowy podobał mi się, bo kładzie nacisk na grupę i relację. Najważniejsza była dla mnie przestrzeń dla tworzenia relacji. Bardzo miła atmosfera.
- Chciałbym częściej brać udział w takich spotkaniach. Pomagają poszerzyć horyzonty, nadają wektor działania, nastawiają pozytywnie.
Debaty z mieszkańcami
Podsumowanie rezultatów projektu na żywo miało miejsce w połączeniu z debatami, w których wzięło udział 144 mieszkańców gmin Strzyżów i Wiśniowa. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji na naszej stronie na Facebooku:
Inicjatywy z młodymi, szkolenia i debaty zrealizowano w ramach projektu „Aktywni lokalnie” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, a także ze środków Gminy Strzyżów i Gminy Wiśniowa. Projekt realizuje Fundacja Rozwoju „Dobre Życie” i Fundacja im. Jana Grudysza.